İstanbul Adet Düzensizliği Tedavisi

Adet düzensizliği İstanbul, her ay düzenli olarak gerçekleşen adet kanamalarının normal süresinden erken veya geç gerçekleşmesi durumudur. Adet döneminde normalden az ya da fazla kanama görülmesi de adet düzensizliği ile ilişkilendirilir. Adet düzensizliği tedavisi, kadınların adet döngülerinde yaşadıkları düzensizliklerin giderilmesi için yapılan çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilmektedir.

Rahim, endometrium ve myometrium adı verilen iki farklı dokudan meydana gelir. Endometrium iç kısımda yer alan ince yapılı doku; myometrium ise dış kısımdaki kalın yapılı dokudur. Adet döngüsünün düzenli bir şekilde devam etmesi, vücutta salgılanan hormonlarla doğrudan ilişkilidir. Salgılanan hormonların etkisiyle endometrium dokusu kalınlaşır ve kalınlaşan bu doku, adet kanaması veya regl adı verilen kanama eşliğinde vücuttan atılır.

Adet döngüsü için normal kabul edilen süre her kadında farklı olmakla birlikte ortalama 21-35 gündür. Bu sürenin dışında gerçekleşen, kişinin normal adet düzeninden farklı seyreden her türlü adet kanaması “adet düzensizliği” rahatsızlığı olarak kabul edilir.

Adet düzensizliği tedavisinde, ilk aşamada bu rahatsızlığa sebep olan etkenler araştırılmalıdır. Rahatsızlığın nedeni tespit edildikten sonra ise kişiye uygun bir tedavi süreci planlanır. Adet düzensizliği nedenleri ve tedavisi hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet düzensizliği, çeşitlerine göre farklı isimlerle tanımlanmaktadır. Normalden fazla olan adet kanamaları hipermenoreolarak adlandırılırken, normalden az olan adet kanamaları hipomenore olarak adlandırılmaktadır. Sıklığı düzensiz olan fazla miktardaki kanama rahatsızlıkları ise menometroraji olarak isimlendirilir. Menoraji, normalden uzun süren adet kanamalarını tanımlarken, metroraji düzensiz adet kanamalarını tanımlamak için kullanılmaktadır. 35 günden uzun süren adet döngüleri oligomenore, 21 günden kısa süren adet döngüleri ise polimenore olarak isimlendirilir.

Adet düzensizliği tedavisi planlanırken, rahatsızlığın yukarıda belirtilen gruplardan hangisine ait olduğunun belirlenmesi, ortaya çıkış sebebi ve ilerleyişi dikkate alınmalıdır. Tedavi planı oluşturulurken, öncelikle hastaya kesin tanı konulması ve kişinin ihtiyaçlarının ön planda tutulması amaçlanır.

Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

Adet gecikmesi durumundan söz edilebilmesi için kanamanın adet başlangıç tarihinden itibaren minimum 7 gün süreyle gecikmiş olması gerekmektedir. Adet gecikmesinin sebepleri arasında bazı çevresel ve psikolojik etmenler, stres, mevsim geçişleri, hormon düzensizlikleri veya kullanılan ilaçların yan etkileri gibi faktörler olabilmektedir. Bunların dışında, adet gecikmesine sebep olan en önemli unsurlar hamilelik, kronik hastalıklar, yoğun egzersiz programları, polikistik over sendromu, aşırı kilo alımı veya kilo kaybı, doğum kontrol ilaçları, emzirme ve lohusalık dönemi, tiroid bozuklukları ya da erken menopoz olarak sıralanabilir.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet kanamalarının düzenli bir şekilde gerçekleşmesi için kişinin genel sağlık durumu ve vücudundaki hormon seviyelerinin istenen düzeyde olması önemli faktörlerdir. Adet düzensizliklerinin temel sebeplerinden biri hormonal düzensizliklerdir. Her kadın yaşamının bir döneminde adet düzensizliği problemiyle karşılaşabilir. Fakat, bu durumun sürekli hale gelmesi adet düzensizliği rahatsızlığı olarak adlandırılır ve tedavi edilmesi gerekir. Adet düzensizliğinin başlıca sebepleri şunlardır:

 • Hormonal düzensizlikler
 • Adenomyozis adı verilen rahimdeki endometriyal dokunun kalınlaşması rahatsızlığı
 • Yumurtlama ile ilgili problemler
 • Polikistik over sendromu
 • Polipler
 • Rahim içinde yer alan miyomlar
 • Bazı ilaçların yan etkileri
 • Stres
 • Rahim kanseri

Kadınlarda adet düzensizliği rahatsızlığının sıklıkla görüldüğü dönemlerden biri ergenliktir. Ergenlik döneminin ve dolayısıyla düzensiz adet kanamalarının sona ermesi 18-20’li yaşları bulabilir. Ergenlik dönemi süresince adet döngüleri arasındaki zaman uzun olabilir. Fakat ergenlik döneminin tamamlanmasıyla bu döngülerin düzene girmesi, kanamanın da normal miktarlarda olması beklenir. Bu sebeple, genç yaşta görülen adet düzensizliği değerlendirilirken kişinin hormon seviyeleri mutlaka kontrol edilmelidir.

Adet Düzensizliğinin Belirtileri Nelerdir?

Adet düzensizliği rahatsızlığı olan kişilerde adet döngüleri genellikle normalden uzun ya da kısa sürmektedir. Yukarıda bahsedilen 21-35 günlük normal adet döngüsü sınırları dışında kalan tüm kanamalar düzensiz adet kanamaları olarak değerlendirilmektedir. Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte adet kanamalarının hem çok sık hem de az miktarda görülmesi veya çok seyrek ve fazla miktarda görülmesi söz konusu olabilir. Bu sebeplerden dolayı adet düzensizliği tedavisi kişiye özel planlanmalıdır. Adet düzensizliğine sebep olan faktörler de dikkate alındığında, kanamada görülen anomalilere ek olarak kişide aşağıdaki şikayetler gözlenebilir:

 • Kasık ve karın bölgesinde ağrı veya kramplar
 • Ara kanamalar
 • Mide bulantısı
 • Kanama renginde değişiklik

Adet Düzensizliği Tanısı

Adet düzensizliği şikayeti olan kişilerin tıbbi öyküsü dinlendikten sonra detaylı bir jinekolojik muayeneden geçmesi sağlanır. Jinekolojik muayene esnasında ultrasonografik görüntüleme yöntemlerinden de yararlanılır. Bu yöntemler sayesinde rahim, yumurtalık ve çevre dokular detaylı olarak incelenebilir. Adet düzensizliği tanısının kesinleşebilmesi için bazı durumlarda bu muayenelere ek olarak östrojen, FSH, LH, AMH gibi değerlerin yer aldığı kan tahlillerinden ve MR gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanılabilir. Adet düzensizliğinin rahimde yer alan bir kitle yüzünden veya rahim iç dokusunun kalınlaşması sonucu olduğu düşünülüyorsa biyopsi teknikleri ile şüpheli dokudan örnek alınıp incelenebilir.

İstanbul Adet Düzensizliği Tedavisi

Adet düzensizliği vücuttaki başka rahatsızlıkların sonucu olarak ortaya çıktığı için öncelikle bu rahatsızlıkların tespit edilmesi gerekir. Bu rahatsızlıkların tanısı için ise yukarıda bahsedilen jinekolojik muayene, tahliller ve biyopsi gibi yöntemlere başvurulur. Tanı konulduktan sonra, adet düzensizliğine sebep olan rahatsızlık tedavi edilir.

Adet düzensizliği, hormonal düzensizliklere bağlı olarak ortaya çıkmışsa hormonların istenilen seviyeye getirilmesi için çeşitli ilaç tedavileri uygulanabilir. Polikistik over sendromu gibi adet düzensizliğinin yanında saç dökülmesi, sivilce oluşumu, tüylenme gibi sorunlara yol açabilen hastalıkların tedavisinde çok yönlü bir yaklaşım benimsenebilir.

Adet düzensizliğinin sebebi patolojikse, rahimde bu patolojiye sebep olan kitlelerin çıkarılması için cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Rahimdeki patolojik hastalıkların tedavi sürecinde histeroskopik ve laparoskopik cerrahi yöntemlerinden yararlanılmaktadır. Uygun olan durumlarda, kapalı cerrahi teknikleri ile kitle çıkarılır ve kişinin sağlıklı bir adet döngüsüne sahip olması sağlanır.

İstanbul adet düzensizliği tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.