İstanbul Dış Gebelik Tedavisi

Dış gebelik tedavisi İstanbul, döllenen yumurtanın rahim haricinde bir alana tutunması sonucu gerçekleşen dış gebeliğin ortadan kaldırılması için uygulanan tedavi yöntemlerini kapsar. Dış gebelikte en sık karşılaşılan durum, embriyo materyalinin rahim yerine fallop tüplerine tutunmasıdır. Fallop tüplerine yerleşen embriyo gelişimini sürdürmeye devam eder, ancak şartlar fetüsün gelişmesi için uygun olmadığı için gebeliğin sonlandırılması gerekmektedir. Bu durumdaki yumurtanın sağlıksız bir şekilde gelişimi, tüplerin yırtılmasına veya zarar görmesine sebep olabilmektedir. Hastaya dış gebelik tanısı konulamaz ve tedavi süreci gecikirse, hastanın hayatını tehdit edebilecek boyutta kanama riski ile karşı karşıya kalınabilir. Ayrıca tüpler onarılamayacak derecede hasar alırsa, bu durum kısırlığa sebebiyet verebilir.

Dış gebelik durumunda meydana gelebilecek bir iç kanama sonucu hastanın acil ameliyata alınması gerekebilir. Fakat dış gebelik tanısı ne kadar erken konursa, tedavi de o oranda etkili olur ve dış gebelik ilaç tedavisi ile sonlandırılabilir. Dış gebelik tedavi sürecinde cerrahi yöntemlerin uygulanıp uygulanmayacağı hastanın genel sağlık durumu ve rahatsızlığın türüne göre değişebilmektedir.

Dış gebelik tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçip, randevu alabilirsiniz.

Dış Gebelik Nedir?

Yumurta hücresi ile sperm hücresinin fallop tüplerinde karşılaşmasının ardından yumurta döllenerek rahme yerleşir ve gebelik gerçekleşir. Rahim, embriyonun gelişebilmesi için gerekli ortam şartlarını sağlar. Döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir alana tutunup, burada gelişmeye başlaması ise dış gebelik olarak adlandırılır. Tıp dilinde ektopik gebelik olarak da bilinen bu rahatsızlık, tüm kadınlarda görülebilir.

Vakaların %95 kadarında, yumurtanın rahim yerine fallop tüplerine yerleştiği saptanmıştır. Fakat bu oranın dışında kalan küçük bir kısımda ise embriyo, karın boşluğu, yumurtalık ya da rahim ağzına yerleşir. Dış gebelik durumunun gerçekleştiği bu alanlar embriyonun gelişebilmesine uygun şartları sağlayamaz. Ayrıca, embriyonun bu alanlarda gelişimine devam etmesi çevre dokulara da zarar verir.

Hasar gören dokular vücutta çeşitli iç kanamalara sebep olabilir. İç kanama, hastada hayati risk oluşturabileceği için dış gebeliğin erken dönemde teşhis edilmesi ve vakit kaybedilmeden tedaviye başlanması çok önemlidir. Dış gebelik tedavisi geciktirildiği takdirde ileride gebe kalmayı imkansız hale getirebilecek ağır doku hasarları ile karşılaşılabilir ve hastanın hayatını tehdit edebilecek boyutta iç kanamalar görülebilir.

Dış Gebelik Neden Olur?

Dış gebelik, tüm kadınlarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Fakat bazı özel durumlar dış gebelik riskini arttırabilmektedir. Dış gebelik riskini arttıran başlıca faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • 35 yaşından sonra gebe kalma
 • Yumurtalık ve fallop tüplerinde enfeksiyon
 • Pelvik ve abdominal alanda ameliyat öyküsü
 • Endometriozis
 • İki veya daha fazla kürtaj öyküsü
 • Önceden gelen dış gebelik öyküsü
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Üreme organlarındaki yapısal bozukluklar
 • Gebe kalmak için üremeyi destekleyici tedavi yöntemleri uygulanması
 • Rahim içi araç veya tüp ligasyonu ile korunmaya rağmen gebe kalınması
 • Önceden geçirilmiş enfeksiyonlara bağlı yara doku oluşumları

Dış Gebelik Belirtileri

Dış gebelik belirtileri, normal hamilelik belirtileri ile benzerlik gösterir. Normal hamilelik döneminde gözlenen mide bulantısı, kokuya hassasiyet, adet kanamasının kesilmesi gibi belirtiler dış gebelik durumunda da ortaya çıkabilir. Fakat dış gebeliği normal gebelikten ayıran bazı özel belirtiler vardır ve kişilerin aşağıda sıralanan bu belirtileri dikkate alması gerekir.

 • Şiddeti zaman zaman artabilen, lekelenme şeklinde kanamalar
 • Sindirim sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar
 • Rahimde ani, şiddetli ağrı
 • Bayılma
 • Baş dönmesi
 • Rektumda basınç hissi

Dış Gebelik Tanısı

Dış gebeliğin erken teşhis edilmesi hastalar için hayati öneme sahiptir. Bu sebeple dış gebelik belirtileri gösteren kişilerin zaman kaybetmeden alanında uzman kadın hastalıkları ve doğum hekimlerine muayene olmaları gerekmektedir. Kişide dış gebelik söz konusuysa, yapılan gebelik testleri pozitif sonuç verecektir. Hem kandan hem de idrardan yapılabilen analizler ile kişinin hamileliği kesinleşir. Fakat ne yazık ki bu testler normal hamilelik ile dış gebelik durumlarını birbirinden ayırmada yetersiz kalmaktadır.

Dış gebelik tanısı için başvurulan yöntemlerden biri Beta HCG hormon testidir. Normal bir gebelik sürecinde Beta HCG hormon seviyeleri düzenli olarak artmaktadır. Ancak kişide dış gebelik söz konusuysa, Beta HCG seviyeleri beklenen düzeye ulaşmaz. Belirli aralıklarla yapılan Beta HCG hormon testlerinde istenen hormon seviyeleri yakalanamazsa, dış gebelikten şüphelenilir.

Rahmin ultrason ile görüntülenmesi sonucunda da kişide dış gebelik olup olmadığı tespit edilebilir. Normal hamileliklerde rahim içinde gebelik kesesi oluşur. Fakat dış gebelikte yumurta, rahim içinde yer almadığı için burada herhangi bir gebelik kesesi oluşumu söz konusu değildir. Bu nedenle, kişinin gebelik testi pozitif çıksa bile rahim içinde gebelik kesesinin görüntülenemediği durumlarda dış gebelikten şüphelenilir. Hem hormon testi hem de ultrason yöntemi ile birbirini destekleyen sonuçlara ulaşıldığı takdirde dış gebelik tanısı kesinleşmiş olur.

Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Olur?

Dış gebelik tedavisi planlanırken hastanın genel medikal durumu mutlaka dikkate alınır. Yumurtanın yerleştiği kısımda ağır bir doku hasarı ve iç kanama varsa, hastanın acil olarak ameliyata alınması gerekir. Ameliyat, kapalı yöntem olarak da bilinen laparoskopik yöntemle gerçekleştirilir.

Rahatsızlığın erken teşhis edildiği durumlarda ise ameliyata gerek kalmaksızın ilaç tedavisiyle gebeliğin sonlandırılması mümkündür. Metotreksat adı verilen baskılayıcı ilaç, iğne yardımıyla hastaya enjekte edilir ve dış gebeliğin oluştuğu alandaki hücre büyümesi baskılanmış olur. Uygulama sonrasında hastalarda düşük durumunda ortaya çıkabilen şikayetler gözlenir. Bu şikayetler arasında vajinal kanama ve rahimde kasılma yer almaktadır.

İstanbul Dış Gebelik Tedavisi Fiyatları

Dış gebelik tedavi sürecinde rahatsızlığın hangi aşamada teşhis edildiği büyük önem taşımaktadır. Tedavi aşamasında, dış gebeliğin ilerleme durumuna göre ilaç enjeksiyonu veya cerrahi yöntemlerden yararlanılır. Hangi yöntemin uygulandığına bağlı olarak dış gebelik tedavisi fiyatları da değişiklik göstermektedir. İstanbul dış gebelik tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.