İstanbul Histeroskopi

Histeroskopi İstanbul, vajinadan rahim içine girişi sağlanan kameralı cihazlar yardımıyla rahim içinin görüntülenmesi işlemidir. Histeroskopi yöntemi hem doğum hem de kadın hastalıkları alanında tanı ve tedavi oluşturulması amacıyla sıklıkla kullanılır. Gelişmiş kameralı cihazlar sayesinde vajina, rahim ağzı ve servikal kanal görüntülenebilir.

Histeroskopi yöntemi, kadın üreme organıyla ilgili birçok hastalığın tanısı için hekimlerin çok sık kullandığı bir yöntemdir. Histeroskopi, tanı dışında, miyom veya polip gibi rahimdeki patolojik oluşumların çıkartılması aşamasında bir tedavi yöntemi olarak da kullanılabilir.

Histeroskopi işlemi ile ilgili detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

Histeroskopi Nedir?

Histeroskopi, histeroskop adı verilen kameralı bir cihaz yardımıyla vajina, rahim ağzı ve servikal kanalın görüntülenmesi işlemidir. Histeroskop vajina girişinden rahmin iç kısmına yerleştirilir ve cihazın ucunda takılı olan gelişmiş kamera sayesinde rahim içinin detaylı görüntüsü elde edilir. Histeroskopi hem tanı hem de tedavi amacıyla kullanılabilen bir yöntemdir. Tedavi amaçlı kullanıldığında, minimal invaziv kapalı ameliyat yöntemlerinden biri olarak kabul edilir.

Histeroskopi Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıda da belirtildiği gibi, histeroskopi hem tanısal (diagnostik) hem de tedavi (operatif) amaçlı kullanılabilen bir yöntemdir. 

Tanısal Histeroskopi (Diagnostik) 

Tanısal histeroskopi, polip ve miyom gibi rahimde oluşabilen her türlü rahatsızlığın tanısı ve bu oluşumların lokasyon/durum tespitlerinin yapılabilmesi amacıyla uygulanan histeroskopi tekniğidir. Bu yöntem sadece tanı amaçlı olduğu için işlem sırasında herhangi bir cerrahi müdahalede bulunulmaz. 

Operatif Histeroskopi (Tedavi Amaçlı)

Operatif histeroskopi, histeroskop ile rahim içinde oluşan patolojik oluşumların temizlendiği kapalı ameliyat yöntemidir. Ameliyat, histeroskop ile gerçekleştirildiği için, enfeksiyon riski çok düşüktür. Ayrıca açık ameliyat yöntemleri ile kıyaslandığında işlem sonrası ağrı şikayetleri çok az olmakta ve hastaların iyileşme süreci oldukça kısalmaktadır. Operatif histeroskopi, tanısal histeroskopi ile aynı anda veya sonrasında gerçekleştirilebilir. İşlem sonrası aynı gün içerisinde taburculuk mümkündür.

Histeroskopi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Operatif histeroskopi, cerrahi müdahale gerektiren jinekolojik hastalıkların tedavisinde uygulanmaktadır. Aşağıdaki tedavi süreçlerinde uygulanabilecek bir yöntemdir:

 • Rahimdeki miyom ve poliplerin çıkarılması
 • Rahim içi perde yapısının düzeltilmesi
 • Rahim iç yapısının düzeltilmesi
 • İlaç tedavisi ile iyileştirilemeyen düzensiz kanamaların tedavisi
 • Hiperplazi gibi kanser öncüsü lezyonların ilaçla tedavisi öncesi çıkarılması
 • Çocuk istemi olup rahim kanseri tanısı konulan kadınlarda, rahim koruyucu kanser tedavisi

Tanısal histeroskopi ise aşağıda sıralanan tanı süreçlerinde uygulanabilen bir yöntemdir:

 • Rahim içindeki anormalliklerin tespit edilmesi
 • Tekrar eden düşüklerin sebebinin araştırılması
 • Rahimdeki miyom ve poliplerin kontrol edilmesi
 • Spiralin kayması veya vajinada yer değiştirmesi
 • Tüp bebek tedavisindeki başarısızlıkların araştırılması

Histeroskopi Nasıl Yapılır? 

Histeroskopi işleminde, üstünde mercek bulunan, histeroskop adı verilen cihaz vajina girişinden rahme ilerletilir. Rahmin içinin detaylı görüntülenebilmesi amacıyla, işlem sırasında rahme sıvı verilir. Cihazın üstünde bulunan kamera sayesinde rahim içinin detaylı görüntüsü elde edilir ve eğer histeroskopi cerrahi bir işlemde kullanılacaksa, histeroskopun ucunda bulunan hareketli başlık doktor tarafından kontrol edilir.

Histeroskopi, steril olması kaydıyla hem muayenehane hem de ameliyathane ortamında gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Muayenehanede gerçekleştirilen histeroskopi işlemi lokal anestezi altında yapılır ve hem tanı koymak amacıyla hem de rahimdeki küçük boyutlu lezyonların çıkartılması amacıyla gerçekleştirilebilir. Ameliyathanede gerçekleştirilen histeroskopi işlemi sayesinde ise daha büyük boyutlu lezyonların, miyom ve poliplerin alınması mümkün olmaktadır. Ameliyathanede gerçekleştirilen histeroskopi, hastanın medikal durumuna bağlı olarak sedasyon, lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Histeroskopi işleminin ne kadar süreceği ile ilgili net bir süre vermek doğru değildir. Çünkü, histeroskopi gerektiren bazı komplike ameliyatların, ortalama ameliyat süresinde tamamlanması mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla, histeroskopi işleminin ne kadar süreceği, hastalığın durumuyla doğrudan ilişkilidir. Tanı amacıyla yapılan histeroskopi işlemleri genellikle daha kısa sürmektedir.

Histeroskopi Ne Zaman Yapılır?

Histeroskopi, rahim içindeki her türlü anormalliğin tanısı amacıyla veya rahim içindeki patolojik oluşumların çıkartılması amacıyla yapılabilir. Histeroskopi işleminin hastaya uygun olup olmadığına detaylı bir jinekolojik muayene sonrasında karar verilir. Hamile kişilerde histeroskopi uygulanamamaktadır. 

Histeroskopi Sonrası İyileşme Süreci

Histeroskopi işlemi sırasında vücutta herhangi bir kesi açılmadığı için, işlem sonrası iyileşme süresi açık ameliyatlara göre çok daha kısa olmaktadır. Bu yüzden histeroskopi, düşük riskli bir tanı ve tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Histeroskopi sırasında dayanılamayacak kadar büyük acı ve ağrı hissedilmez. Tanı amacıyla gerçekleştirilecek olan histeroskopi işlemi sırasında, acı eşiği yüksek hastalarda anestezi uygulanması bile gerekmeyebilir. Yine tanısal amaçlı yapılacak bazı işlemler öncesinde, hastaya ağrı kesici ilaçlar verilebilir ve histeroskopi gerçekleştirilebilir. Tedavi amaçlı yapılan histeroskopi işlemi sonrasında ise 1-2 gün süreyle kasıklarda ağrı ve lekelenme şeklinde kanama olabilir. Histeroskopi işleminden sonra hasta birkaç saat içerisinde taburcu edilir.

Histeroskopi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ne kadar histeroskopi düşük riskli bir tanı ve tedavi yöntemi olsa da işlem sonrasında istenmeyen bir komplikasyon yaşanmaması için hastaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Histeroskopi işlemi sonrası dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yaklaşık 7-10 gün süresince cinsel birliktelik yaşamamak
 • Reçete edilen ilaçları düzenli kullanmak
 • Hastanın durumuna göre gerekli tedavinin başlatılması
 • Genital bölge temizliğine ekstra dikkat etmek ve bu bölgeyi kuru tutmak

Histeroskopi Komplikasyonları

Histeroskopi acısız, ağrısız ve minimal invaziv bir cerrahi tekniği olmasından dolayı günümüzde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Her ne kadar işlem sırasında ve sonrasında komplikasyon riski düşük olsa da bazı durumlarda komplikasyon gelişebilir. Bu komplikasyonlar arasında ise rahim içi enfeksiyon, uterusun delinmesi, rahim yapışıklığı, aşırı kanama, işlem sırasında kullanılan sıvının alerjik reaksiyona sebep olması ve uzun süren işlemlerde sıvıdan kaynaklı problemler sayılabilir. Bu komplikasyonlarla karşılaşılmaması için histeroskopi işlemi mutlaka steril ve uygun koşullar altında, alanında deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilmelidir. 

İstanbul Histeroskopi Fiyatları

Histeroskopi yöntemi, kameralı bir cihaz sayesinde rahim içinin görüntülenmesi yöntemidir. Tanı ve tedavi amacıyla uygulanabilir. İşlem sırasında, vücutta herhangi bir kesiye ihtiyaç duyulmadığı için, düşük riskli ve ağrısız bir tedavi yöntemidir. Rahim içindeki anormalliklerin belirlenmesi, tüp bebek tedavisindeki başarısızlıklar, rahim içindeki miyom ve poliplerin durumlarının belirlenmesi amacıyla tanısal histeroskopi yöntemine başvurulabilir. Bunun dışında, miyom ve polip ameliyatlarının gerçekleştirilmesi, rahimdeki yapısal bozuklukların giderilmesi amacıyla tedaviye yönelik olarak da kullanılabilir.

Hastanın histeroskopi işlemi için uygun olup olmadığına, muayene sonrasında hastanın genel sağlık durumuna bakılarak karar verilmektedir. Histeroskopi işleminin uygulanması için en uygun zaman, adet kanamasından 1 hafta sonradır. İstanbul histeroskopi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.