İstanbul HPV Aşısı

HPV aşısı İstanbul, Human Papilloma Virüs adı verilen bir tür virüs enfeksiyonunu önleyebilen bir aşıdır. HPV’nin 200’e yakın çeşidi bulunmaktadır ve bazı türleri rahim ağzı kanserine, vulva-vajina kanserlerine, baş-bpoyun kanserlerine, bazı türleri ise genital siğillere neden olur. HPV cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlıktır. Kadınlarda ve erkeklerde kanser riskini arttırmaktadır. HPV enfeksiyonunu engelleyen HPV aşısı, 9 yaşından itibaren isteyen herkese uygulanabilir. Virüs ile karşılaşılmadan önce aşının yapılmış olması, virüsten korunma anlamında büyük öneme sahiptir. Fakat, aşı uygulaması ilerleyen yaş dönemlerinde de gerçekleştirilebilir. HPV aşısının 3 farklı türü bulunmaktadır, bu türler farklı virüs çeşitlerine karşı koruma sağlar.

Kadınlarda meme kanserinden sonra ölümcül kanser türlerinde ikinci sırayı alan rahim ağzı kanseri, HPV’nin neden olduğu bir hastalıktır. İstatistikler, bireylerin %85’inin, 50 yaşına gelmeden HPV ile karşılaştığını ve enfekte olduğunu göstermektedir. Bu sebeple, HPV aşısı virüsten korunmayı sağlayan, çok önemli bir aşıdır. HPV aşısı hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilir. Kadınlar için aşı uygulamasında herhangi bir yaş sınırı yoktur, 9 yaşını geçmiş tüm bireylere uygulanabilir. Güncel çalışmalara göre, HPV aşısı 27-45 yaş arasındaki kadınlarda da etkili olmakta, virüsten koruma sağlamaktadır.

HPV aşısı ile ilgili detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

HPV Nedir?

HPV, cinsel yolla bulaşan bir virüs türü olan Human Papilloma Virüs’ün kısaltılmış adıdır. HPV, cilt teması ile kişiden kişiye bulaşmaktadır ve 200’e yakın çeşidi bulunur. Bazı HPV türleri kadınlarda rahim ağzı kanseri ve genital siğillere yol açarken, bazı türleri de erkeklerde penis kanserine yol açmaktadır. HPV’nin sebep olduğu genital siğiller, oral veya anal kısımda kendini gösterebilir. Özellikle cinsel birleşme sırasında cilt temasının olduğu alanlar, siğil gelişimi açısından riskli bölgelerdir.

Korunmasız cinsel ilişki, HPV’nin bulaş ihtimalini arttırmaktadır. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak her ne kadar HPV riskini düşürse de HPV enfeksiyonunu %100 oranında engelleyememektedir. Tehlikeli HPV türlerine karşı, günümüzde en çok koruma sağlayan yöntem HPV aşısıdır. 

HPV’nin Kanser Yapan Türleri

HPV’nin kadınlarda ve erkeklerde kansere yol açabilen türleri yüksek riskli varyantlar olarak adlandırılmaktadır. Bu türlerin kadınlarda yol açtığı kanserler arasında rahim ağzı kanseri, vulva kanseri, vajina kanseri, orofarinks kanseri ve anüs kanseri bulunmaktadır. HPV virüsü kişide kansere sebep olmasa bile kanser öncesi patolojik lezyonların oluşumundan sorumludur. HPV’nin erkeklerde sebep olduğu kanser türleri ise anüs kanseri, baş-boyun kanserleri ve penis kanseridir.

Kansere sebep olan HPV tipleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 ve 68’dir. Bunlar arasında, rahim ağzı kanserine sebep olan en riskli türler ise Tip 16 ve Tip 18’dir.

HPV’nin Genital Siğile Neden Olan Tipleri Nelerdir?

Genital siğillere yol açan HPV türleri, düşük riskli HPV tipleri arasındadır. Siğiller genital alanda, ağız çevresinde veya anüs çevresinde gelişebilir. Siğil oluşma riski, korunmasız oral, anal veya vajinal ilişki ile artmaktadır.

Düşük riskli kabul edilen ve genital siğile neden olan HPV tipleri 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72 ve 81’dir. Genital siğillerin %80’inin etkeni, HPV tip 6  ve 11’dir.

HPV Aşısı Nedir?

HPV aşısı, bir tür DNA virüsü olan ve kişiyi enfekte etmesi halinde kanser dahil çok ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilen HPV’ye karşı koruma sağlayan aşıdır. HPV aşısı sayesinde, rahim ağzı kanseri vakalarının yaklaşık %99’undan sorumlu olan HPV’ye karşı bağışıklık kazanılır. Yüksek riskli kabul edilen HPV tiplerinden Tip 16 ve Tip 18 ile daha önceden enfekte olan kişiler de HPV aşısı olarak kendilerini virüsle tekrar enfekte olmaktan koruyabilirler.

Günümüzde uygulanan HPV aşısı 3 çeşittir. Bu çeşitlerin her biri farklı HPV türlerine karşı koruma sağlamaktadır. Uygulanmakta olan HPV aşısı çeşitleri şu şekildedir:

  • Cervarix Aşısı: Yüksek riskli kabul edilen HPV Tip 16 ve Tip 18’e karşı koruma sağlar. HPV’nin bu tipleri rahim ağzı kanserine sebep olan tipler olduğu için, bu aşı rahim ağzı kanserine karşı koruyucudur.
  • Gardasil Aşısı: Gardasil aşısı, HPV Tip 6, 11, 16 ve 18’e karşı koruma sağlar. Aşı, kişiyi hem genital siğillere karşı hem de rahim ağzı kanserine karşı korur.
  • Gardasil-9 Aşısı: HPV Tip 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 ve 58’e karşı koruma sağlar. Genital siğil ve rahim ağzı kanserine yol açan tiplerin yanında çeşitli kanserlere sebep olan diğer 7 HPV varyantına karşı da koruyucudur.

HPV Aşısı Nasıl Yapılır?

HPV aşısı, yaşa bağlı olarak farklı dozlarda uygulanır. HPV aşısının yaşa göre uygulanan doz bilgileri aşağıdaki gibidir:

  • 9-14 yaş arası çocuklarda 6 ay arayla 2 doz olarak uygulanır.
  • 15-26 yaş arası kişilerde ise 3 doz şeklinde uygulanır. İlk doz aşıdan 2 ay sonra ikinci doz, birinci doz aşıdan 6 ay, ikinci doz aşıdan ise 3 aydan fazla bir süre geçtikten sonra üçüncü doz uygulaması yapılır.

HPV aşısı kas içine enjekte edilir. Enjeksiyon koldan veya bacaktan yapılabilir. Aşının koruyuculuğu, 2. dozdan sonra başlamaktadır. HPV aşısı yaptırmak için kişinin cinsel birliktelik yaşamış olması herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Aşı, çoktan gelişmiş olan bir HPV enfeksiyonuna karşı koruma sağlamaz, sadece enfekte olunmamış HPV tiplerine karşı koruma sağlayacaktır.

HPV Aşısı Yan Etkileri

Bazı durumlarda, HPV aşıları çeşitli yan etkilere sebebiyet verebilir. Fakat bu yan etkiler genellikle hafif seyretmektedir. En sık görülen yan etkiler şunlardır:

  • Aşı yapılan yerde kızarıklık
  • Hafif ağrı
  • Ateş

İstanbul HPV Aşısı Fiyatları

HPV aşısı birçok hastane bünyesinde yapılmaktadır. Kişinin yaşına göre uygulanacak doz sayısı da değişmektedir. Bu sebeple, HPV aşısı fiyatları hem uygulama yapılacak hastaneye hem de bireyin yaş grubuna göre değişiklik göstermektedir. İstanbul HPV aşısı fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.