İstanbul Jinekolog Onkolog

Jinekolog onkolog İstanbul, jinekolojik kanserlerin tanı, tarama ve tedavilerinin yapıldığı jinekoloji onkoloji bölümlerinde görev alan kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına verilen isimdir.  Kanser hastalıklarına yakalanma oranı son yıllarda hızla artmış ve kanser hastalıkları ülkemizdeki ölüm nedenleri arasında ilk sırayı almıştır. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) ‘nın verilerine göre 2020 yılında 19.3 milyon yeni kanser vakası ve 10 milyon kanser kaynaklı ölüm rapor edilmiştir. Aynı yıla ait, Türkiye’de yeni teşhis edilmiş kanserli vaka sayısı 233.000, kanserden hayatını kaybedenlerin sayısı ise 126.000 olarak kayıtlara geçmiştir. Kadınlarda sık görülen kanser türleri arasında meme kanseri, rahim (uterus) kanseri, rahim ağzı (serviks) kanseri, yumurtalık (over) kanseri, vulva kanseri, tüp (tuba uterina) kanseri ve vajina kanseri yer almaktadır.

Kadınlarda rastlanan jinekolojik kanserlerin araştırılması, taramalarının yapılması, tanı ve tedavi süreçlerinin yürütülmesi amacıyla jinekoloji onkoloji bölümü kurulmuştur. Jinekoloji onkoloji bölümlerinde, robotik ve laparoskopik cerrahi, jinekolojik onkolojik tanı, jinekolojik onkoloji cerrahisi, jinekolojik kanser taramaları, jinekolojik kanserlerde kişiye uygun tedavi seçenekleri, medikal onkoloji ve radyasyon gibi tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedavilerin gerçekleştirilebilmesi için, jinekolojik kanser tanısı alan hastaların yönetilme süreçleri özellikle önemlidir. Bu yüzden her hasta, jinekolog onkolog, patolog, tıbbi onkolog, radyolog ve radyasyon onkoloğundan oluşan Tümör Konseyi tarafından kontrol edilmektedir.

Jinekolog onkolog ve jinekoloji onkoloji bölümü hakkında daha detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

Jinekoloji Onkoloji Nedir?

Jinekoloji onkoloji, kadınların genital organlarında görülen kanser öncesi lezyonların ve tümörlerin incelendiği bir bilim dalıdır. Bu dalda uzmanlaşan jinekolog onkolog hekimler, jinekolojik kanserlerin tanı ve tedavi süreçlerinde görev alırlar. Bu süreç, genital organlarda görülen kanserin teşhis edilmesinden, cerrahi tedavi uygulamalarına, kemoterapi ve radyoterapi uygulamalarına kadar geçen süreyi kapsamaktadır. Jinekolojik kanser tanısı konmuş hastaların tedavisi mutlaka jinekolog onkolog, radyolog, patolog, radyasyon onkoloğu ve hemşirelerden oluşan bir ekip tarafından yapılmalıdır.

Jinekoloji Onkoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum dalının yan dalıdır. Yan dal sınavını veren Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı hekimler, 3 yıl daha uzmanlık yapıp Jinekolog Onkolog ünvanı alırlar.

Jinekolojik Onkolojinin İlgilendiği Hastalıklar Nelerdir?

Jinekolojik Onkoloji dalının ilgilendiği hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yumurtalık (over) kanseri
 • Uterus (rahim) kanseri
 • HPV
 • Vulva kanseri
 • Rahim ağzı (serviks) kanseri
 • Malign
 • Yumurtalık kistleri
 • Rahim kitleleri
 • Fazla miktarda rahim kanaması
 • Yumurtalık kitleleri

Kansere Neden Olan Etkenler

Günümüzde artan sanayileşme faaliyetlerine bağlı çevre kirliliği, hava kirliliği, vücuda yüksek miktarlarda hazır gıda alımı, alkol ve sigara kullanımı, çeşitli kozmetiklerin kullanımı sonucunda vücutta tümör oluşumunu engelleyen genlerin işleyişi bozulmaktadır. Bu genlerin fonksiyonunda meydana gelen ufak bir değişiklik, bölgedeki hücre sayısının anormal şekilde artmasına ve sonucunda kansere sebep olur. Yazımızda bahsedilen dış etkenlerin günlük hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız faktörler olması sebebiyle, düzenli doktor kontrolü kanser tanı ve tedavisinde hayati öneme sahiptir.

Jinekolojik Kanserlerden Korunma Yolları

Jinekolojik kanserlerin erken dönemde teşhis edilebilmesi için kadınların dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Jinekolojik kanserlere sebep olan ve erken dönemde fark edilebilen belirtiler şunlardır:

 • Genital bölgede geçmeyen kaşıntı
 • Koyu renkli ve kokulu vajinal akıntılar
 • Cinsel ilişki sonrası görülen kanamalar
 • Menopoz sonrası görülen kanamalar
 • Karın şişliği

Bazı jinekolojik kanserler yukarıda saydığımız belirtiler sayesinde teşhis edilebilirken, yumurtalık kanserleri hiçbir belirti vermemektedir. Bu sebeple kadınlar, yılda iki kez, düzenli jinekolojik muayene olmalıdır. Muayeneler sayesinde, hastalıkların erken dönemde teşhisi mümkün olmakta ve tedavide başarı oranı artmaktadır.

Kanser Tedavisi Sonrası Hamilelik

Eski dönemlerin aksine, günümüzde kadının iş yaşamında daha aktif rol alması sebebiyle anne olma yaşı, ilerleyen yaşlara ötelenmiştir. Ne yazık ki yaş arttıkça, kadın kanserlerinin görülme sıklığı da artmaktadır ve bu durum anne olmak isteyen kadınların kanser tedavisi ve çocuk sahibi olma isteği ile ilgili çeşitli sorgulamalar yapmalarına neden olmaktadır. Kanser erken dönemde fark edilmişse, kanserin türüne ve etkilediği organa göre hormonal ve cerrahi tedavi seçenekleri değerlendirilebilir. Cerrahi tedavi uygulandığı takdirde sadece kanserli doku vücuttan çıkarılır ve kadının üreme yeteneği bundan etkilenmez. Bazı kanser türlerinde ise gebelik döneminde tedaviye ara verilip, gebeliğin sonlanmasıyla birlikte tedaviye devam edilebilir. Jinekolojik kanserlerin türlerine göre, gebelik istemi olan kadınlarda uygulanabilecek tedavi seçenekleri şu şekildedir:

Rahim Ağzı Kanseri

Kanser çevredeki organlara sıçramamışsa, rahim ağzı kanseri tedavisinde sadece rahim ağzı ve lenf nodları vücuttan çıkarılıp vajina ve rahim birbirine bağlanır. Bu durum kadının üreme yeteneğini etkilememektedir.

Rahim Kanserleri

Rahim kanserleri henüz erken evredeyse ve kanserli doku sadece küçük bir alandaysa, histeroskopik ameliyat sonrası ilaç tedavisi uygulanarak kanser geriletilip kadının hamile kalmasına imkan verilebilir. İlaç tedavisinde kullanılan ilaçların içeriğinde progesteron bulunmaktadır ve bu tedavi yönteminde başarı oranı %75-90 arasındadır.

Yumurtalık Kanseri

Yumurtalıktaki birçok farklı dokuda kanser görülebilir. Bunlardan biri de üremeyi sağlayan dişi kalıtım hücresi olan yumurta yani germ hücresinde görülen germ hücreli kanseridir. Germ hücresini çepeçevre saran doku stroma dokusudur. Bu dokuda meydana gelen tümörler, stromal tümörler olarak adlandırılır. Hastada stromal ve germ hücreli yumurtalık kanseri söz konusuysa, organ koruyucu bazı tedavi yöntemleri sayesinde kişinin üreme yeteneği korunabilir. Ayrıca, farklı türdeki yumurtalık kanserlerinin tedavi aşamasında tek yumurtalığı alınan ve tek yumurtalığı kalan kadınların da gebe kalması mümkündür.

Jinekolog Onkolog Kimdir?

Jinekolog onkolog, jinekoloji onkoloji alanında uzmanlaşmış, jinekolojik kanserler ve ilişkili jinekolojik hastalıklar ile ilgili tanı ve tedavi uygulamalarını gerçekleştiren hekimdir. Jinekolog onkolog hekimler hem jinekolojik kanserler ve bağlantılı kadın hastalıkları konusunda hem de kanser cerrahisinde yetkinleşmiş hekimlerdir. Bu sebeple, kanser tedavisi görecek bireylerin ilk önce jinekolog onkolog hekimler ile görüşmeleri önemlidir. Jinekolog onkolog hekimler ile iletişime geçmek ve jinekolojik kanserler ile ilgili detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup’tan randevu alabilirsiniz.

İstanbul Jinekolog Onkolog Fiyatları

Jinekolog onkolog fiyatları, hastalığın türü ve gelişim aşamasına bağlı uygulanacak tedavi seçeneklerinin farklılığı sebebiyle değişiklik göstermektedir. İstanbul jinekolog onkolog fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.