İstanbul Kapalı Polip Ameliyatı

Kapalı polip ameliyatı İstanbul, vücutta çeşitli yerlerde gelişebilen poliplerin cerrahi kesi olmaksızın vücuttan çıkartılması işlemidir. Poliplerin vücutta en sık görüldüğü organların başında rahim gelse de polip gelişimi safra kesesi, bağırsak ve ses telleri gibi bölgelerde de görülebilir. Polipler iyi huylu tümörlerdir ve çoğu kez belirti vermeden gelişirler. Poliplerin, büyük boyutlarda olmaları, kanser riski taşımaları veya gebeliğe engel teşkil etmeleri durumlarında tedavi edilmeleri gerekir.  Fakat poliplerin büyük bir kısmı, ameliyata gerek olmaksızın doktor kontrolünde takip edilir.

Polip ameliyatları genellikle cerrahi kesi olmaksızın yapılan kapalı yöntemlerle gerçekleştirilir. Rahimdeki poliplerin vücut dışına çıkartılması işleminde histeroskopi yöntemi de sıklıkla kullanılmaktadır. Kapalı polip ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

Polip Nedir?

Polip, kansere dönüşme riski çok az olan, iyi huylu bir tümör çeşididir. Vücutta genellikle rahim, rahim ağzı, bağırsak, safra kesesi gibi bölgelerde bulunur. Çoğunlukla hiçbir belirti vermez. Küçük boyutlu polipler genellikle hiçbir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşir fakat büyük boyutlu polipler kişinin genel sağlık durumunu tehdit edici bazı rahatsızlıklara sebep olabilir. Özellikle rahimde büyük boyutlu poliplerin bulunması, kişinin gebe kalmasına engel olabilir. Ayrıca bu tür polipler düzensiz kanamalara da sebep olabilir. Çok sık karşılaşılan bir durum olmasa da bazı polipler kansere dönüşme riski taşıyabilir. Bu tür poliplerin cerrahi yöntemlerle vücuttan çıkartılması gerekmektedir.

Polipler geliştikleri organa, boyutlarına ve yoğunluklarına bağlı olarak vücutta değişik belirtilerle kendini gösterebilir.

Endometrial Polip ve Servikal Polip

Rahimdeki polipler endometrial polip, rahim ağzında bulunan polipler ise servikal polip olarak adlandırılır. Servikal polipler, diğer polip türleriyle aynı özellikleri taşımaktadır ve genellikle iyi huylu tümörlerdir. Fakat bu poliplerin rahim içinde büyümesi gebelik ile ilgili bazı sıkıntılara sebebiyet verebilmektedir. Nadiren de olsa servikal poliplerin kansere dönüşme riski de mevcuttur.

Servikal Polipler Nasıl Teşhis Edilir?

Diğer polip türleri gibi servikal polipler de gelişme aşamasındayken genellikle hiçbir belirti vermezler. Bu sebeple, servikal polip tanısı, yaygın olarak başka rahatsızlıklar için yapılan tetkikler sonucunda konur. Vücutta bazı şikayetlere neden olabilen servikal polipler ise jinekolojik muayene ve ultrason muayenesi ile kolayca tespit edilebilir. Poliplerin teşhis edilebilmesi için, ultrason dışında aşağıdaki yöntemlerden de yararlanılabilir:

  • Rahim filmi (HSG)
  • MR
  • Histeroskopi
  • Serum ile rahim incelemesi (SİS) 

Polip Belirtileri

Büyük boyutlardaki endometrial poliplerin veya hastada belirli şikayetlere yol açan ve kişinin yaşam kalitesini düşüren poliplerin cerrahi müdahale ile çıkartılması gerekmektedir.  Hastanın genel sağlık durumu ameliyat için uygunsa ve polip boyutları istenen sınırlardaysa, ameliyat için histeroskopik yöntem tercih edilir. Özellikle rahim ve rahim ağzında bulunan poliplerin aşağıdaki rahatsızlıklara yol açmaları durumunda cerrahi tedaviye başvurulur:

  • Kısırlık
  • Ağrılı cinsel ilişki
  • Düzensiz adet kanaması
  • Düşükler

Rahim Polipleri Gebeliğe Engel midir?

Polipler rahmin farklı bölgelerinde, farklı yoğunlukta bulunabilirler. Poliplerin gelişim gösterdikleri bölgeye ve miktarlarına göre, hastada sebep oldukları şikayetler de değişebilir. Polipler düzensiz kanamalara sebebiyet vererek, embriyonun rahme tutunmasını engelleyerek veya döllenmeye uygun ortam şartlarında bozulmalara sebep olarak gebeliğe engel teşkil edebilirler.

Histeroskopik Polip Ameliyatı  

Rahim (uterus) bölgesinde gerçekleştirilecek olan cerrahi işlemlerde genellikle laparoskopik ve histeroskopik yöntemler tercih edilmektedir. Açık ameliyat ile kıyaslandığında, bu yöntemlerde derin ameliyat kesilerine gerek duyulmadığı için, kapalı cerrahi uygulamaları nispeten daha güvenli ameliyat yöntemleri olarak kabul edilirler. Bir tür kapalı ameliyat tekniği olan histeroskopi işlemi ile rahim içi yapışıklığı tedavisi, miyom ve polip ameliyatları gerçekleştirilebilir.

Ağrı eşiği düşük hastaların operasyon sırasında acı hissetmemesi için, işlem öncesinde anestezi veya ağrı kesici ilaç uygulaması yapılır. Tercih etmeyen hastalarda ise histeroskopi işlemi, anestezi kullanılmadan da gerçekleştirilebilir.

Histeroskopi sırasında, üzerinde mercek olan bir cihaz vajina girişinden rahme yerleştirilir. Bu sayede, rahim içinin detaylı görüntüsü elde edilir ve cihazın ucunda bulunan kesici/yakıcı uç sayesinde polipler vücuttan çıkartılır. Histeroskopi işlemi ortalama 5-15 dakika içerisinde tamamlanmaktadır.

Histeroskopik Polip Ameliyatı Sonrası

Histeroskopi kapalı ameliyat tekniklerinden biri olduğu için, bu yöntemde enfeksiyon riski çok düşüktür. İşlemden birkaç saat sonra hastalar taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrası, 2-3 gün süreyle lekelenme şeklinde vajinal kanama görülebilir. Bazı kişilerde ise kasıklarda hafif bir ağrı olabilir.

Kapalı Polip Ameliyatı Sonrası Cinsellik ve Hamilelik

Rahim içinde bulunan polipler kişinin yaşam kalitesini düşürmekte ve gebe kalmayı zorlaştırabilmektedir. Kapalı polip ameliyatı ile polipler vücuttan çıkarıldıktan sonra, kişideki düzensiz adet kanamaları sona ermekte, cinsel ilişki sırasında görülen ağrılar kaybolmakta, düşük ve gebe kalamama gibi sorunlar ortadan kalkmaktadır. Polip ameliyatından 10 gün sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Polipler alındıktan sonra gebe kalmak için ise, gerçekleştirilen işlem dikkate alınarak belirli bir süre beklenmesi söz konusu olabilir.

İstanbul Kapalı Polip Ameliyatı Fiyatları 

Kapalı polip ameliyatı, rahimde oluşan endometrial poliplerin cerrahi kesi yapılmaksızın, kapalı ameliyat yöntemleri ile çıkartılması işlemidir. Polipler genellikle kanser riski taşımayan, iyi huylu tümörlerdir. Fakat boyutları büyük olduğunda ve sayıca fazla olduklarında çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedirler. Özellikle rahimde bulunan polipler, düzensiz adet kanamalarına, düşüklere, kısırlığa ve cinsel ilişki sırasında yaşanabilen çeşitli problemlere yol açmaktadır. Bu gibi durumlarda, poliplerin vücuttan çıkartılması için çoğunlukla tercih edilen histeroskopi yöntemi kullanılmaktadır.

Histeroskopi işleminde cerrahi kesi olmaksızın vajina girişinden rahme ulaşılır. İşlem son derece güvenlidir ve sonrasında iyileşme süreci çok kısadır. İstanbul kapalı polip ameliyatı fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.