İstanbul Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı 

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı İstanbul, yumurtalıklarda oluşan kistlerin vücut dışına çıkartılması işlemidir.

Tıpta over olarak adlandırılan yumurtalıklar, kadın üreme sisteminin en önemli organlarından biridir. Kadınlık hormonları progesteron ve östrojen yumurtalıklardan salgılanır.

Yumurtalık kistleri, düzensiz adet kanamalarına, karında şişkinliğe, kasık ağrılarına ve çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıklarına sebep olabilirler. İçi sıvı dolu kitleler halinde görülen yumurtalık kistlerinin %80-85’i iyi huyludur ve kansere dönüşme riski taşımaz.

Bazı durumlarda, kistlerin cerrahi yöntemler kullanılarak çıkartılması gerekmektedir. Yumurtalık kisti ameliyatları için genellikle kapalı cerrahi yöntemler tercih edilmektedir. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalıklar, karnın hemen alt kısmında, rahmin her iki yanında bulunur. Over olarak isimlendirilen yumurtalıklar, kadın üreme sisteminin ve menstural döngünün önemli bir parçasıdır. Her döngüde, ortalama 28 günde bir olmak üzere, yumurtalıklardan bir yumurta serbest bırakılır ve yumurtlama gerçekleştirilir. Yumurtalık kistleri, yumurtalıkta oluşan içi sıvı dolu keselerdir. Her yaştan kadında yumurtalıkta kist gelişimi gözlenebilir. Birçok kadın hayatlarının en az bir döneminde kist problemi ile karşılaşmaktadır. Düzenli adet döngüsüne sahip olan kadınlarda yumurtalık kisti görülme ihtimali daha yüksektir. Çünkü kistler adet döngüsü sırasında kendiliğinden gelişebilmektedir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri

Yumurtalık kistleri genellikle hastada hiçbir şikayete sebep olmaz ve rutin doktor kontrolleri sırasında ortaya çıkar. Herhangi bir belirti vermeyen kistler zaman içinde kendiliğinden kaybolur. Fakat kistlerin büyük boyutlarda olması veya kanser riski taşıması durumunda aşağıdaki belirtilerden bazıları görülebilir:

 • Düzensiz adet kanamaları ve regl döneminde şiddetli ağrı
 • Kasıkta görülen keskin ve şiddetli ağrı
 • Karında şişkinlik ve ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Sık idrara çıkma veya idrar yaparken görülen ağrı
 • Yüksek ateş
 • Sık tuvalete çıkma veya tuvalete çıkarken bağırsaklarda baskı hissedilmesi
 • Baş dönmesi veya bayılma

Yumurtalık Kisti Kimlerde Görülür?

Her kadında yumurtalık kisti rahatsızlığı görülebilir. Menopoza girmiş, adet görmeyen kadınlarda bile yumurtalıkta kist oluşumu söz konusu olabilir. Menopoz döneminden sonra gelişen yumurtalık kistlerinin kansere dönüşme ihtimali, menopoz döneminden önce gelişen kistlere oranla daha yüksektir.

Yumurtalık Kisti Oluşma Nedenleri 

Her kadında gerçekleşen normal adet döngüsü sırasında, yumurtalıklarda yumurta hücresini taşıyan, boyutları 3 cm’ye ulaşan, folikül adı verilen bir kist oluşur. Adet döneminden hemen önce yumurta hücresi bu kisti çatlatır ve serbest kalır. Yumurta, yolculuğu sırasında sperm ile karşılaşırsa döllenir ve gebelik oluşur. Yumurta döllenmediği takdirde çatlar ve 14 gün sonra vücuttan atılır. Hormonal düzensizlikler sebebiyle, yumurtanın çatlaması gereken zamanda çatlamayarak gün geçtikçe büyümesi durumunda yumurtalık kisti oluşur.

Yumurtalık kistleri, endometriozis hastalığı sonucunda da gelişebilir. Endometriozis, rahmin iç dokusunu oluşturan hücrelerin, rahim dışında gelişmesi durumudur.

Yumurtalık Kistlerinin Türleri Nelerdir?

Yumurtalık kistleri farklı çeşitlerde olabilir. Yumurtalık kistlerinin türleri şu şekildedir:

 • İnklüzyon Kisti: Fonksiyonel değildir. Çok küçük boyutlardadır. Gelişimi sırasında hiçbir belirti vermez ve ultrason kontrollerinde fark edilemez. İlerleyen dönemlerde kötü huylu yumurtalık kanserine dönüşme riski çok az da olsa vardır.
 • Folikül Kisti: Çoğunlukla gençlerde görülmektedir. Sıklıkla hiçbir belirti vermez, fakat bazı durumlarda adet gecikmesine sebep olabilir. Adet döngüsü sırasında gelişen yumurta hücresinin çatlamaması ve zaman geçtikçe büyümesi sonucu oluşur. Tedaviye ihtiyaç duymayan, 2-3 cm boyutlarında bir kisttir. Vücutta herhangi bir komplikasyona sebep olmaz.
 • Korpus Luteum Kisti: Yumurta serbest bırakıldıktan sonra, yumurta hücresinin atıldığı doku hücreleri farklılaşarak korpus luteum adı verilen dokuya dönüşür ve gebelik durumunda progesteron salınımı plasentaya geçene kadar buradan salgılanır. Bazı durumlarda bu doku kistik bir yapıya dönüşür ve korpus luteum kisti adını alır. Boyutları 3-4 cm’dir. Adet gecikmesine neden olabilir, ancak başka herhangi bir komplikasyona sebep olmadığı sürece tedavi edilmesine ihtiyaç yoktur.
 • Teka-lutein Kisti: Hormonların aşırı salgılanmasına bağlı olarak, yumurtalıkların her iki tarafında görülür. Tedavi aşamasında yakından takip edilmesi çok önemlidir.
 • Gebelik Luteoması: Boyutları 20 cm’yi bulabilen, gebelikte görülen bir kist türüdür. Gebelik sona erince kendiliğinden küçülür.
 • Dermoid Kist: İçinde tüy, diş, yağ dokusu gibi üç embriyolojik doku kökenini de barındırabilen kistlerdir. Genellikle 10’lu yaşların sonu ve 20’li yaşlarda saptanır. Kendiliğinden gerileme ihtimali olmadığı için ameliyat önerilir. Yumurtalıklar korunacak şekilde, hemen daima laparoskopik yani kapalı ameliyat tercih edilir.
 • Endometrioma: Çikolata kisti olarak da bilinir. Bazı durumlarda, yumurtalığın korunup sadece kistin alınacağı laparoskopik ameliyatlar gerekebilir.
 • Yumurtalık tümörleri: İyi huylu, ara tümör veya kanser içeren yumurtalık tümörleri, kendilerini kist olarak gösterebilir. Bu durumda, ameliyat esnasına hızlı patoloji (frozen patolojik inceleme) çalışılacak şekilde ameliyat planlanır.

Yumurtalık Kistleri Nasıl Teşhis Edilir?

Çoğu yumurtalık kisti genellikle hiçbir belirti göstermez ve rutin doktor kontrolleri sırasında fark edilir. Kansere dönüşme riski olan tehlikeli yumurtalık kistlerinin teşhisinde sıklıkla kullanılan yöntem, uygulamada ses dalgalarının kullanıldığı ultrason (USG) yöntemidir.

Ultrason dışında, iç organları görüntülemek için kullanılan CT taraması ve manyetik alan yardımıyla iç organların görüntülendiği MRI yöntemleri, yumurtalık kistlerinin teşhisi için kullanılabilir.

Yumurtalık Kisti Tedavisi  

Yumurtalık kisti tedavisinde genellikle aşağıdaki adımlar uygulanmaktadır:

 • Yumurtalık kistlerinin tedavisi, kistlerin boyutuna ve türlerine göre değişiklik göstermektedir. Küçük boyutlu ve tehlikesiz yumurtalık kistleri genellikle sadece doktor kontrolünde takip edilir.
 • Kistin iltihaplanması durumunda antibiyotik tedavisi uygulanır. Abse oluştuysa, cerrahi işlem uygulanması gerekebilir.
 • Boyutları 8-10 cm’nin üzerinde olan, büyümesi devam eden ve kötü huylu çıkma ihtimali yüksek olan kistler ise ameliyat ile alınır. Yumurtalık kisti ameliyatları çoğu durumda laparoskopik olarak yapılmaktadır. Ameliyat esnasında frozen section adı verilen hızlı bir patoloji incelemesi gerçekleştirilir. Kistin kötü huylu çıkması durumunda, aynı ameliyatta kist vücut dışına çıkartılır ve kapalı ameliyat tamamlanmış olur.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Neden Yapılır? 

Aşağıdaki belirtilerin varlığında, genellikle yumurtalık kisti ameliyatına başvurulur:

 • Yumurtalıkta büyük boyutlu kist oluşumu varsa veya kist büyümeye devam ediyorsa
 • Uzun süredir izlenmesine rağmen kist kendiliğinden kaybolmamışsa
 • Kısırlığa yol açmışsa
 • Kanser oluşturma riski yüksekse
 • Şiddetli ağrılara sebep oluyorsa

Yumurtalık Kisti Ameliyat Çeşitleri

Yumurtalıkta oluşan yumurtalık kistlerinin cerrahi yöntemlerle çıkarılmasına kistektomi adı verilmektedir. Kistektomi ameliyatı, açık ve kapalı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Hastaların büyük bir kısmında, kapalı ameliyat teknikleri tercih edilmektedir. Yumurtalık kisti ameliyatları, türlerine göre 2 grupta incelenebilir:

Kistektomi ameliyatlarında, sadece kist alındığı için, yumurtalığın dokularında herhangi bir hasar oluşması söz konusu değildir. Yumurtalık vücuttaki normal fonksiyonlarını gerçekleştirmeye devam eder.

Laparoskopi – Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Yumurtalık kisti ameliyatları için günümüzde en sık başvurulan yöntem, bir çeşit kapalı ameliyat tekniği olan laparoskopidir. Laparoskopi ameliyatında, kişinin göbek deliğinin altında ve kasık bölgesine yakın alanlarda 0.5-1 cm’lik küçük kesiler açılır. Bu kesilerden içeri gönderilen teleskop ve laparoskop adlı cihazlar sayesinde iç organlar detaylı olarak görüntülenir ve kist alınır. Ameliyat sırasında açılan kesilerin boyutları açık ameliyata göre daha küçük olduğu için, hastanın ameliyat sonrası iyileşme süreci oldukça kısalmaktadır.

Laparoskopik Ameliyat Sonrası

Laparoskopik yumurtalık kisti ameliyatından sonra, kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Yumurtalık kisti ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Ameliyattan 2 gün sonra duş şeklinde, ayakta banyo yapılabilir. 10 gün süreyle küvete, denize ve havuza girilmemelidir.
 • Ameliyattan sonraki 20 gün boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir.
 • Ameliyatta atılan dikişler kendiliğinden kaybolacaktır, ayrıca dikiş aldırmaya gerek yoktur.
 • Ameliyat sonrası, 1 hafta süreyle lekelenme şeklinde kanama görülebilir.
 • Doktorun önerdiği ve reçete ettiği ilaçlar (antibiyotik, ağrı kesici, demir) düzenli kullanılmalıdır.
 • Doktorun önerdiği tarihlerde tekrar kontrole gidilmelidir.

İstanbul Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Fiyatları 

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları, kistlerin boyutuna ve ameliyatın hangi teknikle gerçekleştirileceğine bağlı olarak değişmektedir. İstanbul kapalı yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.