İstanbul Kolposkopi

Kolposkopi İstanbul, kadınlarda genital bölgenin detaylı olarak incelendiği bir işlemdir. Kolposkopi işleminde, dokuların net ve büyütülmüş görüntüsünü sağlayan kolposkop isimli cihaz kullanılmaktadır. Kolposkop cihazının sunduğu detaylı görüntüler sayesinde, dokulardaki en ufak değişimler bile fark edilebilmektedir. Bu sayede, gözle görülmesi imkansız olan küçük çaplı değişimler ve patolojik durumlar tespit edilebilmektedir.

Çoğunlukla smear testi anormalliklerinde veya HPV testi pozitif çıkan hastalarda, daha detaylı inceleme yapabilmek amacıyla kolposkopi yöntemine başvurulur. HPV’nin rahim ağzı kanserine yol açabilen türleri ile enfekte olmuş hastalarda da tanı amaçlı kullanılmaktadır. Kolposkopi yöntemi sayesinde, kanserli dokular, kanser öncesi lezyonlar tespit edilebilmektedir.

Kolposkopi işlemi hakkında detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

Kolposkopi Nedir?

Serviks olarak da adlandırılan rahim ağzının detaylı olarak incelenmesini gerektiren durumlarda kolposkopi yöntemine başvurulur. Kolposkop adı verilen cihaz, dokuları 40 kata kadar büyütme yeteneğine sahiptir ve bu sayede ileri görüntüleme tekniklerine olanak sağlar.

Kolposkop büyüteçe benzeyen, ışıklı bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde dokuların en ince ayrıntısına kadar görüntülenmesi mümkün olabilmektedir. Dolayısıyla, gözle görülemeyen hücresel değişikliklerin fark edilebilmesi için kullanılır. Kolposkop üzerinde yer alan büyüteç sayesinde, dokular 15 kattan 40 kata kadar büyütülebilmektedir. Böylece rahim ağzında bulunan lezyonlar kolaylıkla tespit edilebilir. Lezyonların daha detaylı görüntülenebilmesi için ise özel boyalar kullanılmaktadır.

Kolposkopi yöntemi, uzun yıllardır vulva, vajina ve rahim ağzının incelenmesi amacıyla uygulanmaktadır. Kolposkopi sayesinde gerçekleştirilen detaylı muayene sonrasında, hasta diğer tanı ve tedavi seçenekleri için kendisine en uygun yöntemlere yönlendirilebilir. Kolposkopi sırasında hücrelerde değişim gözlenirse kolposkopik biyopsiye başvurularak doku örneği alınması da mümkündür.

Kolposkopi incelemesinde elde edilen bulgular sayesinde rahim ağzı, vajina ve vulva kanserleri çok erken evrelerde teşhis edilip, önlenebilir. Kanser henüz gelişmeden öncü lezyonlar farkedilip tanı ve tedavi sağlanabilir. Her yıl, binlerce kadın, kolposkopi sayesinde kanserden kurtulmaktadır. Fakat kolposkopi bulgularının değerlendirme süreci oldukça subjektiftir, işlemi uygulayan doktorun tecrübesi ve bilgisine göre değişiklik gösterebilir.

Kolposkopik Biyopsi Nedir?

Kolposkopi sırasında, genital bölgedeki değişimleri incelenirken, gerekli görülen durumlarda şüpheli bölgelerden doku örneği alınabilir. Gerçekleştirilen bu işleme kolposkopik biyopsi işlemi adı verilir. Kolposkopik biyopsi sırasında alınan parça, incelenmesi için patoloji laboratuvarına gönderilir. Böylece, vajina, vulva ve rahim ağzı lezyonlarının, kanser öncüsü lezyonlarının ve kanserlerin teşhisi mümkün olmaktadır.

Kolposkopi Hangi Durumlarda Yapılır?

Kolposkopi, ileri seviye bir tanı yöntemidir. Önceki muayenelerde genital bölgede tespit edilen anormalliklerin daha detaylı incelenmesini gerektiren durumlarda uygulanır. Kolposkopi uygulamasını gerektiren başlıca durumlar şunlardır:

  • HPV testinin pozitif gelmesi
  • Pap Smear test sonucunun anormal olması
  • Cinsel ilişki sonrası kanama görülmesi
  • Şiddetli ve geçmeyen kaşıntı şikayeti
  • Vulva, rahim ağzı veya vajinada anormal kitle tespit edilmesi

Kolposkopi Öncesi

Kolposkopi uygulaması öncesinde, hastaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Kolposkopi randevusu öncesinde, doktorunuz size önemli noktalar hakkında bilgi verecektir. Kolposkopi öncesinde genel anlamda dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Vajinal duş alınmamalıdır
  • Tampon kullanılmamalıdır
  • Cinsel ilişkiye girilmemeli, vajinal penetrasyondan kaçınılmalıdır
  • Vajinal fitil ve ovül gibi ilaçlar kullanılmamalıdır

Yukarıda sayılan önlemler kolposkopiden önceki 24 saat boyunca alınması gereken önlemlerdir. Bunların dışında, kronik bir rahatsızlığınız ya da kanama bozukluğunuz varsa veya düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, kolposkopi işlemi öncesinde bunlarla ilgili hekiminize bilgi vermeniz gerekmektedir. Kolposkopi sırasında biyopsi uygulandığı takdirde, kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda veya kanama bozukluğu olan kişilerde yoğun kanama riskiyle karşı karşıya kalınabilir. Bu yüzden işlem öncesinde hekiminize bu konuyla ilgili bilgi vermeniz çok önemlidir.

Kolposkopi Nasıl Yapılır? 

Kolposkopi, steril muayenehane şartlarında gerçekleştirilen bir işlemdir. Kolposkopi esnasında cerrahi müdahalede bulunulmadığı için anestezi uygulanmasına gerek yoktur. Hastalar, normal jinekolojik muayenenin gerçekleştiği koltuğa oturtulur. Spekulum adı verilen cihaz sayesinde vajinal duvarlar aralanır ve rahim ağzına ulaşılır.

Kolposkop cihazı, dış genital bölge vulvanın birkaç cm gerisine yerleştirilir. Vajina içine hiçbir cihaz girişi söz konusu değildir. Rahim ağzı ve vajina, özel bir solüsyon yardımıyla temizlenir. Böylece hücresel boyutta gözlem yapmak mümkün olur. Dokuda anormal değişikliklerin saptandığı bölgelerden kolposkopik biyopsi işlemi ile örnek alınabilir.

Kolposkopik Biyopsi Nasıl Yapılır? 

Kolposkopik biyopsi işleminde, doku örneğinin alınabilmesi amacıyla biyopsi pensi kullanılır. Örneğin alınacağı bölgeye bağlı olarak, işlem esnasında anestezi uygulaması yapılabilir. Doku parçası rahim ağzından alınacaksa, bu kısım sinirler açısından yoğun bir bölge olmadığı için anestezi uygulanmasına gerek yoktur. Fakat vajina ya da vulvadan parça alımını gerektiren durumlarda hastanın acı hissetmemesi için anestezi uygulanabilir.

Kolposkopi Ne Kadar Sürer?

Kolposkopi işlemi, hastanın durumuna da bağlı olarak, genellikle 10 dakika içerisinde tamamlanır. Uygulama sırasında biyopsi yapılması süreyi uzatabilir.

Kolposkopi Sonrası Dikkat Edilecekler 

Kolposkopi cerrahi bir işlem değildir. Bu yüzden son derece risksiz bir uygulamadır. Kolposkopi ile genital bölgenin görüntülenmesi işleminden sonra kişiler aynı gün, gündelik hayatlarına dönebilmektedir.

Kolposkopi işlemi sırasında biyopsinin de uygulandığı durumlarda, çok hafif vajinal kanama ve akıntı görülebilir. Parçanın alındığı dokular, genellikle 1-3 gün içinde kendini yenilemektedir. Dokular iyileşinceye kadar geçen süre zarfında cinsel ilişkiye girilmemesi ve vajinal penetrasyondan kaçınılması önerilir. Ayrıca, bu süre boyunca vajinal duş alınmamalı ve tampon kullanılmamalıdır.

Kolposkopik biyopsi işleminin gerçekleştirildiği durumlarda, hastalarda kramp benzeri, hafif düzeyde ağrı şikayetleri olabilir. Bu ağrıların tedavisi için doktorun önereceği ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Ağrı şikayetlerinin azaltılmasında, ağrı kesici ilaçlar son derece etkili olmaktadır. Vajinal kanamanın ve ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda ise mutlaka doktora danışılmalıdır.

İstanbul Kolposkopi Fiyatları 

Kolposkopi fiyatları, işlemin uygulanacağı hastane veya klinik özelinde değişiklik gösterebilir. Kolposkopi sırasında uygulanacak biyopsi veya anestezi işlemleri de kolposkopi fiyatlarını etkileyen önemli faktörler arasındadır. İstanbul kolposkopi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.