İstanbul Konizasyon

Konizasyon İstanbul, rahim ağzı bölgesinden koni biçiminde parça alınması işlemidir. Sıcak konizasyon ve soğuk konizasyon olmak üzere iki farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. Sıcak konizasyon, LEEP konizasyon ismi ile de bilinmektedir. Konizasyon işlemi, smear test sonucu anormal çıkan hastalarda, HPV testi pozitif gelen hastalarda ve rahim ağzı bölgesinde lezyonlar tespit edilen hastalarda hem tanı hem de tedavi amacıyla uygulanabilir. Konizasyon işleminde çıkarılan doku örneği, patolojik incelemeye gönderilir. Detaylı patolojik inceleme sonrasında, kanser öncesi lezyonlar ve yayılım bölgeleri saptanabilir. Ayrıca, konizasyon uygulaması sayesinde rahim ağzı lezyonlardan temizlenmiş olur. Konizasyon, hem tanı, hem tedavi amacıyla yapılan bir işlemdir.

Konizasyon işlemi, rahim ağzı kanseri riskini azaltan çok önemli bir tanı ve tedavi yöntemidir. Uygulamadan sonra yapılacak olan patoloji incelemelerine bağlı olarak, hastadaki lezyonların bir süre daha takip edilmesine karar verilebilir. Böylece, kanser riski taşıyan lezyonlar önceden tespit edilmiş olur. Bu lezyonların rahim ağzında tekrarlaması durumunda ise, vakit kaybetmeden tedavi aşamasına geçilir.

Konizasyon uygulaması ile ilgili detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

Konizasyon Nedir?

HPV olarak bilinen Human Papilloma Virüs, kadınlarda rahim ağzı kanserinin en önemli sebepleri arasında gösterilen, cinsel yolla bulaşan bir mikroorganizmadır. HPV’nin bazı tehlikeli türleri, rahim ağzında kanser öncesi oluşumlara ve kanserli lezyonlara sebep olabilir. Düzenli doktor kontrollerinde yapılan HPV testi ve smear testi ile bu lezyonların varlığı tespit edilebilir.

Smear test sonucunun anormal çıktığı hastalarda veya HPV testi pozitif olan hastalarda öncelikle kolposkopi yapılır. Kolposkopide lezyon saptanan veya kolposkopi esnasında alınan biyopsi sonucunda kanser öncesi hastalık bulunan kişilerde konizasyon işlemi gerçekleştirilebilir. Konizasyon işleminde rahim ağzının orta bölgesinden koni şeklinde bir doku parçası çıkartılır. Çıkartılan bu doku parçası, patolojik inceleme için patoloji laboratuvarına gönderilir. CIN 1, CIN 2 ve CIN3 olarak sınıflandırılan patolojiler, belirli oranda kanser riski taşıyan lezyonlardır.

Konizasyon, koni biyopsisi olarak da bilinmektedir. Doku çıkarma işlemi, neşter, lazer bıçağı ya da elektrik akımı ile çalışan bir cihaz yardımıyla gerçekleştirilir. Bu işlemde kullanılan alet türlerine göre konizasyon, sıcak ve soğuk konizasyon olarak ikiye ayrılmaktadır.

Soğuk Konizasyon Nedir?

Rahim ağzından koni biçimli doku çıkarma işlemi neşter yardımıyla gerçekleştiriliyorsa, bu işlem soğuk konizasyon olarak adlandırılmaktadır. Sıcak konizasyon yöntemleri, soğuk konizasyona göre günümüzde daha çok tercih edilmektedir.

Sıcak Konizasyon Nedir?

Sıcak konizasyon, LEEP konizasyon, elektrik akımı ile çalışan bir cihaz yardımıyla rahim ağzından koni biçimli doku parçasının çıkartılması işlemidir. Elektrokoter olarak adlandırılan, kaleme benzer, ucunda telden bir halka bulunan cihaz vasıtasıyla incelenecek doku örneği rahim ağzından çıkartılır.

Cihazda bulunan elektrik akımı sayesinde hem doku kesilmiş olur hem de dokular yakılarak kanama durdurulur. Bu yüzden, neşter ile gerçekleştirilen soğuk konizasyon yöntemine göre daha güvenli bir yöntemdir.

Lazer Konizasyon Nedir?

Lazer konizasyon, rahim ağzından koni biçimli parçanın çıkarılması işleminde lazer cihazının kullanıldığı bir konizasyon çeşididir. Genellikle, sıcak konizasyona alternatif olarak uygulanır. Fakat bu işlemde incelemeye gönderilecek doku vücuttan çıkartılırken, doku kenarları lazer yüzünden yanabilir. Bu da histolojik tanı konulmasını güçleştirebilir. Bu sebeple, konizasyon çeşitleri arasında en sık uygulanan yöntem sıcak konizasyon yani LEEP konizasyon yöntemidir.

Konizasyon Kimlere Yapılır?

Genellikle aşağıdaki durumlarda konizasyon işlemi ile rahim ağzından parça alınması gerekebilir:

  • Rahim ağzı kanseri şüphesi varsa
  • Rahim ağzında kanser öncesi veya kanserli lezyonlar gözlendiyse
  • Rahim ağzı bölgesinde anormal bir durum söz konusuysa

Konizasyon işlemi hem tanı hem de tedavi amacıyla uygulanabilir. Rahim ağzında özellikle CIN 2 ve CIN 3 sınıflandırmasına ait lezyonların saptandığı kişilerde başvurulan bir tedavi yöntemidir.

Konizasyon Nasıl Yapılır?

Konizasyon, işlemde kullanılan cihazlara bağlı olarak üç farklı şekilde gerçekleştirilebilir. İşlem sırasında kullanılan cihazdan bağımsız olarak, lokal anestezi uygulanır. Alınacak olan doku parçasının derinliği ve uygulanacak olan yöntem dikkate alınarak, konizasyon işleminin muayenehanede mi ameliyathanede mi gerçekleştirileceği planlanır. Bazı durumlarda, hastanın daha konforlu hissetmesi amacıyla lokal anestezi yerine genel anestezi uygulaması da yapılabilir.

Uygulama sırasında rahim ağzı, özel bir solüsyonla temizlenir. Spekulum adı verilen cihaz yardımıyla vajinal duvarlar aralanır. Böylece rahim ağzına ulaşılır ve koni biçiminde kesilen doku parçası vücuttan çıkarılır. Dokunun kesilmesi neşter, lazer veya elektrokoter cihazlarından biri ile gerçekleştirilir. Elektrokoter cihazının kullanıldığı LEEP konizasyon işlemi yaklaşık 5 dakika içerisinde tamamlanır ve dikiş atılmasına ihtiyaç yoktur.

Konizasyon işlemi ile çıkartılan doku parçası, patolojik incelemeye gönderilir. Böylece dokudaki prekanseröz ve kanseröz hücreler detaylı bir şekilde incelenebilir. Koni biçimindeki doku parçasının uç kısımlarında da lezyona rastlanmışsa, lezyonların rahim ağzının diğer kısımlarına da yayılmış olması ihtimali değerlendirilir. Hastanın takip ve tedavi planı, konizasyon işlemi sonrasındaki patolojik incelemeye bağlı olarak planlanır.

Konizasyon Ne Kadar Sürer?

Konizasyon işleminin tamamlanma süresi, doku parçasının kesilmesinde uygulanan yöntemlere göre değişmektedir. Rahim ağzından alınacak olan parçanın derinliği, hastanın genel sağlık durumu ve hangi konizasyon yöntemiyle işlem yapılacağı, işlemin süresini etkilemektedir. Çoğu konizasyon işlemi genellikle 5-20 dakika arasında tamamlanmaktadır.

Konizasyon Sonrası Kanama 

Konizasyon uygulamasından sonra, süresi 3 haftaya kadar uzayabilen hafif vajinal kanamalar veya kahverengi renkli akıntı görülebilir. Konizasyondan sonra hastanın iyileşme süresi yaklaşık 4 haftadır. Bu 4 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir. Ayrıca bu süre boyunca tampon kullanılması da önerilmez. Kanamalarda tampon yerine hijyenik ped kullanılması önerilir.

Konizasyon işleminden sonra kötü kokulu akıntı, şiddetli ağrı, yoğun kanama veya ateş gibi şikayetler görüldüğü takdirde zaman kaybetmeden doktora danışmak gerekmektedir.

İstanbul Konizasyon Fiyatları 

Konizasyon, üç farklı yöntem ile uygulanabilir. Fiyatlar da uygulanacak yönteme göre değişiklik göstermektedir. Konizasyonda uygulanacak tekniğe ve konizasyon işleminin gerçekleştirildiği hastaneye göre de fiyat farklılıkları olabilmektedir. İstanbul konizasyon fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.