İstanbul Kronik Pelvik Ağrı Tedavisi

Kronik pelvik ağrı İstanbul, karnın alt kısmında, iki leğen kemiği arasında ortaya çıkan, tedavilere rağmen 6 aydan uzun süren ağrılara verilen isimdir. Kronik pelvik ağrı, kadınlarda sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Ağrı her ne kadar pelvik bölgede ortaya çıkmış ve burada yoğunlaşmış olsa da ağrıların etki bölgesi zaman zaman sırta ve kalçaya kadar genişleyebilir. Ağrılar, kramp ve kasılmalar şeklinde kendini gösterir. Regl dönemi sırasında şiddeti artabilen bu ağrılar yüzünden, kişi 2-3 gün süreyle gündelik hayatını devam ettiremeyecek duruma gelebilir.

Ağrıların şiddeti genellikle regl dönemlerinde artış gösterse de ağrıları tetikleyen başka faktörler de olabilir. Cinsel ilişkiye girme, idrara çıkma gibi faktörler zaman zaman pelvik ağrılarını tetikleyebilir. Kronik pelvik ağrı hakkında daha detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

Pelvik Bölge Neresidir?

Karnın en alt kısmı, pelvik bölge olarak adlandırılmaktadır. Kadınlarda üreme sistemine ait organlar, pelvik bölgenin içerisinde bulunur. Mesane, alt idrar yolları, yumurtalık, rahim, vajina, anüs, kalın bağırsağın alt kısımları ve bu organları çevreleyen damar ve sinir ağları pelvik bölgede yer almaktadır.

Kronik Pelvik Ağrı Nedir?

Pelvik bölgede yer alan organlarda meydana gelen rahatsızlıklar, pelvik ağrıya sebebiyet verebilir. Ayrıca, regl kanaması sırasında da bu bölgede çeşitli kramp ve sancı şikayetleri olabilir. Bazı kişilerde bu ağrılar, sık sık tekrarlayabilir ve sürekli bir hal alabilir. Uygulanan tedavilere rağmen, bu ağrıların 6 aydan uzun sürmesi durumu kronik pelvik ağrı olarak adlandırılmaktadır.

Pelvik ağrılar, kadınların yaklaşık %25’inin birkaç gün boyunca günlük işlerini dahi yapamamasına sebep olacak kadar şiddetli olabilmektedir. Kronik pelvik ağrı rahatsızlığı olan kadınların birçoğunda ise ağrı şikayeti, cinsel birleşme esnasında da görülmektedir. Ne yazık ki kronik pelvik ağrı rahatsızlığında uygulanan standart tedaviler, ağrı şiddetini yeterince azaltamamakta ve hastalar için kalıcı bir rahatlık sunamamaktadır. Bu yüzden, 6 aydan uzun süredir pelvik ağrı şikayeti olan hastaların mutlaka alanında uzman bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına giderek muayene olmaları gerekmektedir.

Kronik Pelvik Ağrı Nedenleri 

Çeşitli rahatsızlıklar kronik pelvik ağrı şikayetine sebep olabilir. Bu nedenle, kronik pelvik ağrı tedavisinde öncelikli olarak altta yatan hastalığın teşhis edilmesi ve bu doğrultuda bir tedavi planı oluşturulması gereklidir. Kronik pelvik ağrı oluşumunda etkili olan başlıca faktörler şunlardır:

 • Endometriozis: Endometrium adı verilen rahim iç dokusunun, rahim dışında da gelişmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Genellikle regl döneminde meydana gelen şiddetli ağrı ile kendini gösterir ve çikolata kisti olarak bilinen kistlere neden olabilir.
 • Pelvik Taban Kas Spazmı: Pelvikteki taban kasları, mesaneyi, rahmi ve rektumu destekler. Bu kaslar da vücudumuzun diğer bölgelerindeki kaslarla aynı özellikleri gösterirler. Dolayısıyla bu kaslarda da zaman zaman kramplar oluşabilir. Bu kramplar, kronik pelvik ağrıya sebebiyet verebilir. Pelvik taban kas spazmı, detaylı bir jinekolojik muayene ile tespit edilebilir.
 • Pelvik Enflamatuar Hastalıklar: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, üreme organlarında çeşitli enfeksiyonlara ve yapışıklığa sebep olabilir. Bu hastalıklar sonucu kronik pelvik ağrı rahatsızlığı gelişebilir.
 • Miyomlar: Rahimde ortaya çıkabilen miyomlar, genellikle kanser riski taşımayan, iyi huylu oluşumlardır. Fakat boyutlarının büyük olması durumunda, pelvik bölge üstünde baskı oluşturarak ağrılara sebep olabilirler. Özellikle saplı miyom olarak bilinen rahim dışında gelişen fakat rahme bir sap aracılığıyla bağlı olan miyomlar kendi etrafında döndüğünde şiddetli ağrılar oluşturabilir. Ayrıca, yıllardan beri var olan ve dejenerasyona uğramış myomlar da kronik pelvik ağrıya yol açabilmektedir.
 • Adenomyozis: Rahim iç dokusu olan endometriumun, rahim kas dokusunda yer alması sonucu oluşan bir hastalıktır. Özellikle 40’lı yaşlardaki kadınlarda görülür. Kronik pelvik ağrı sebeplerinden biridir.
 • İnterstisyel Sistit: Ağrılı mesane sendromu olarak da bilinen bu rahatsızlık, mesane doluyken pelvik ağrı hissedilmesine yol açmaktadır.
 • Pelvik Konjesyon Sendromu: Rahmi ve yumurtalıkları çevreleyen damarlarda genişleme olması durumudur. Bu damarların genişlemesiyle ortaya çıkan varisler, bu bölgede ağrı oluşumuna sebep olabilir.

Yukarıdaki faktörlerin yanı sıra, daha önce geçirilen hastalıklar, kişilerin genetik yapısı ve psikolojik faktörler de kronik pelvik ağrı oluşumunda etkili olabilmektedir.

Kronik Pelvik Ağrı Belirtileri  

Pelvik bölgesinde ortaya çıkan ve 6 aydan uzun süren ağrılar, kronik pelvik ağrı olarak adlandırılır. Bu ağrıların, diğer kısa süreli ağrı şikayetlerinden farkı, tedaviye rağmen uzun süredir devam ediyor olmasıdır. Kronik pelvik ağrı rahatsızlığının başlıca belirtileri şunlardır:

 • Kasık, bel ve kalça bölgesine yayılan ağrı
 • Olağan dışı vajinal akıntı
 • Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında yaşanan ağrı
 • Regl döneminde yaşanan şiddetli sancılar

Kronik Pelvik Ağrı Tanı

Kronik pelvik ağrı tanısı, alanında uzman bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının yapacağı detaylı jinekolojik muayene sonrasında konulur. Teşhis aşamasında biyopsikososyal muayene yapılması gerekir. Muayeneden önce, doktor hastanın öyküsünü dinler. Bu yüzden, doktora eksiksiz bilgi verilmesi bu aşamada önemlidir.

Hasta öyküsü dinlendikten sonra ise gerekli görülen tetkik ve testler yapılır. Uygulanacak tetkik ve testler sonucunda kronik pelvik ağrıya sebep olan, altta yatan hastalıklar tespit edilmeye çalışılır. Kişiden kişiye değişebilmekle beraber, kronik pelvik ağrı teşhisi için uygulanabilen yöntemler şunlardır:

 • Jinekolojik muayene
 • Ultrason
 • MR
 • İdrar tahlili
 • Kan tahlili
 • Vajinal kültür

Bu tetkikler sırasında vajen duvarları, bağ dokular ve pelvik sinirler detaylı şekilde incelenir. Ayrıca ağrıları tetikleyici herhangi bir nokta olup olmadığı da araştırılır.

Kronik Pelvik Ağrı Tedavisi

Kronik pelvik ağrı tedavisinde öncelikli olarak ağrıya yol açan faktörlerin tespit edilmesi gerekir. Bu faktörler tespit edildikten sonra hastaya özel bir tedavi süreci planlanır. Kişide endometriozis hastalığı, adenomyozis veya rahim içi lezyonlar tespit edilmişse tedavi aşamasında cerrahi yöntemlere başvurulabilir.

İstanbul Kronik Pelvik Ağrı Tedavisi Fiyatları

Kronik pelvik ağrı tanı ve tedavi sürecindeki işlemler, hasta özelinde planlanmaktadır. Dolayısıyla, tanı öncesi muayene süreci ve tedavi yöntemleri hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu da kronik pelvik ağrı tedavisi fiyatlarında değişikliklere sebep olmaktadır. İstanbul kronik pelvik ağrı tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.