İstanbul Labioplasti 

Labioplasti İstanbul, vajina çevresindeki iç ve dış dudaklarda meydana gelen deformasyonların onarılması işlemine verilen isimdir. Bu dudaklar labium olarak adlandırılmaktadır. Vajinada iç dudaklar (labium minor), dış dudaklar (labium major) ile çevrilidir ve dış dudaklara göre daha küçük yapıdadır. Labioplasti operasyonu genellikle, fazla büyüyen iç dudaklardaki şekilsel bozuklukların giderilmesi ve bu dudakların küçültülmesi amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Dış dudaklara ise daha nadir olarak labioplasti yapılmaktadır, dış dudaklarda katlantı ve sarkma olması halinde tercih edilir.

İç dudakların olması gerekenden fazla büyümesi, çeşitli cinsel problemlerin yanı sıra sağlık açısından da farklı sorunları beraberinde getirebilir. Bir estetik jinekoloji operasyonu olan labioplasti, iç dudakların fazla büyüdüğü durumlarda sıklıkla tercih edilen bir işlemdir. Labioplasti hakkında daha detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

Labioplasti Nedir?

Vajinayı çevreleyen iç ve dış dudaklar labium olarak adlandırılmaktadır. İç dudakların tıptaki ismi labium minor, dış dudakların tıptaki ismi ise labium majordur. Labioplasti operasyonu gerçekleştirildiği dudak çeşidine göre labiominorplasti (iç dudak estetiği) ve labiomajorplasti (dış dudak estetiği) olarak ikiye ayrılmaktadır.

Labioplasti sıklıkla iç dudaklara uygulanır. Normalde iç dudaklar yapısal olarak duş dudaklardan daha küçüktür ve dışarıdan bakılınca görülmez. Ancak, hormonal sebepler, yapısal anomaliler, yaşlanma, genetik yatkınlık veya doğum sonucu iç dudaklar büyüyebilir. Labioplasti operasyonu sayesinde ise iç dudaklar küçültülerek tekrar eski boyutuna getirilir.

Çok nadir olmakla birlikte, labioplasti operasyonu dış dudaklarda da gerçekleştirilebilir. Dış dudaklarda genellikle iç dudaklara göre daha az yapısal bozulma görülmektedir. Labioplasti ile sarkmış dudakların toparlanması veya dolgu ile boyutunun büyütülmesi mümkündür.

Labioplasti Nedenleri 

Vajinadaki dudakların yapısının bozulması çeşitli fizyolojik ve psikolojik problemlere sebep olabilir. Labioplasti operasyonu gerçekleştirilmediği takdirde uzun vadede kişilerin yaşayabileceği problemler şu şekildedir:

 • Genital bölgede tahriş
 • Hijyen ile ilgili çeşitli problemler
 • Vajinal ve üriner sistem enfeksiyonları
 • Genital bölge üzerine baskı uygulayan çeşitli spor dallarında yaşanan ağrı ve acı (bisiklete binme, koşu, ata binme vb.)
 • Cinsel ilişki sırasında acı ve ağrı
 • Cinsel isteksizlik
 • Özgüven eksikliği

Labioplasti Neden Uygulanır?

Labioplasti hem tıbbi gereklilikler sebebiyle hem de sadece estetik gerekçelerle uygulanabilir. İç dudakların olması gerekenden fazla büyümesi çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Bu sorunlardan bazıları şunlardır:

 • Vajinal ve üriner sistem enfeksiyonları
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Fiziksel hareketlerin kısıtlanması

İç dudakların normalden fazla büyümesi, zararlı bakterilerin büyüyebilmesi için ortam oluşturmaktadır. Bu da tekrarlayan vajinal ve üriner sistem enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir. Fazla büyüyen iç dudaklar, cinsel ilişki sırasında fazla sürtünmeye sebebiyet verir ve kişinin ağrı ve acı hissetmesine sebep olabilir. Ayrıca, iç dudakların fazla büyümesi görüntüyü de etkilediği için kişinin mayo, tayt gibi dar kıyafetleri konforlu bir şekilde giymesini de engellemektedir. Labioplasti operasyonu sayesinde iç dudaklar küçültülerek tüm bu problemler giderilebilir.

Yukarıda bahsedilen sağlık sorunlarının dışında, iç dudakların büyümesi estetik açıdan da birçok soruna yol açabilmektedir. Genital estetik yapı bozulduğu için, kişilerin cinsel hayatı bu durumdan olumsuz etkilenebilmektedir. Bunun sonucu olarak da kadınlar estetik görünmediklerini düşünerek özgüven eksikliği hissedebilmektedirler. Bu da uzun vadede psikolojik problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Dolayısıyla, labioplasti sağlık açısından bir gereklilik olmasa bile kadınların konforlu bir cinsel hayat yaşamaları amacıyla estetik kaygıların giderilmesi için uygulanabilmektedir.

Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti operasyonu ile iç ve dış dudaklarda meydana gelen yapısal bozukluklar düzeltilir. Vajinada bir dudağın diğerinden büyük olması durumuna labial asimetri adı verilir. Travmatik kazalar sonucunda veya doğuştan ortaya çıkabilen bu durum, labioplasti operasyonu ile düzeltilebilir. Vajinal dudakların estetik görüntüsünden memnun olmayan kişiler de estetik kaygılar ile labioplasti operasyonuna başvurabilir. Bunlar dışında, labial hipertrofi adı verilen iç dudakların fazla büyümesi sonucu dış dudakların dışına sarkması durumu da labioplasti ile düzeltilebilir. Labial hipertrofi genellikle doğum, genetik yatkınlık, hormonal değişimler veya yaşlanma sonucu ortaya çıkabilmektedir. Labioplasti operasyonu ile iç dudaklar küçültülerek, eski boyutlarına döndürülür.

Labioplasti Ameliyatı Nedir? 

Labioplasti operasyonu, uygun görülmesi durumunda genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon sırasında, hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak, genel anestezi veya sedasyon yöntemi de tercih edilebilir. Labioplasti ameliyatı yaklaşık olarak 30-60 dakika sürmektedir. Ameliyatta, sarkan ve deforme olan dokular ayrılarak, iç dudak normal boyutuna küçültülür.

Labioplasti Sonrası İyileşme 

Labioplasti operasyonu anestezi altında gerçekleştirildiği için, ameliyat sırasında ağrı hissedilmez. Fakat ameliyat sonrasında hafif ağrılar hissedilebileceği için doktorunuz ağrı kesici ilaçlar reçete edebilir. Operasyondan sonra, işlemin yapıldığı bölgede 1-2 gün süreyle şişlik ve hassasiyet oluşması normal kabul edilmektedir. Ameliyattan 30 gün sonra genellikle tam iyileşme sağlanır. Labioplasti operasyonu sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Genital bölgede hijyen sağlanması
 • Enfeksiyona sebep olabilecek aktivitelerden (havuz, sauna kullanımı) doktorun önerdiği süre boyunca uzak kalınması
 • İyileşme süreci tamamlanmadan cinsel ilişkiye girilmemesi
 • Genital bölge üzerinde baskı oluşturabilecek veya genital bölgede gerilmeye sebep olabilecek spor dallarından uzak durulması

Labioplasti Kimlere Yapılır?

İç dudak büyümesi çeşitli sebeplerle gerçekleşebileceği için tıbbi uygunluğun mevcut olduğu ve isteyen her kadına labioplasti uygulanabilmektedir.  Labioplasti operasyonu sırasında vajina içine herhangi bir müdahalede bulunulmadığı için kızlık zarı zarar görmez.

Labioplasti Sonrası Gebelik ve Cinsel Yaşam  

Labioplasti operasyonu, gebelik veya cinsel hayat için herhangi bir tehlike oluşturmamaktadır. Hatta iç dudakların küçültülmesi ile kişiye daha konforlu bir cinsel yaşam sunulmaktadır. Böylece cinsel ilişki sırasında yaşanabilen acı ve ağrı gibi şikayetler giderilirken, kadının özgüveni de artmaktadır.

İstanbul Labioplasti Fiyatları (İç ve Dış Dudak Estetiği)  

Vajinayı çevreleyen dudaklar iç ve dış dudak olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İç dudak (labium minor) ve dış dudakta (labium major) meydana gelen yapısal bozukluklar labioplasti ameliyatı ile düzeltilebilir. Labioplasti bir estetik jinekoloji operasyonudur fakat estetik kaygılar dışında çeşitli tıbbi gereklilikler nedeniyle de yapılabilir. İç dudakların normalden fazla büyümesi, ağrılı cinsel ilişki, çeşitli fiziksel aktivitelerde ağrı ve enfeksiyon gibi sorunlara sebep olabilir. Bu gibi durumlarda, labioplasti ameliyatı tıbbi bir gereklilik olarak uygulanmaktadır. İstanbul labioplasti fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.