İstanbul LEEP

LEEP İstanbul, rahim ağzında kansere dönüşme riski bulunan lezyonların varlığı durumunda uygulanan bir tedavi yöntemidir. “Loop Electrosurgical Excision Procedure” kelimelerinin baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşan LEEP, cerrahi bir tedavi tekniğidir. CIN ya da HSIL olarak karakterize edilen kanser öncesi servikal lezyonların ileri aşamada olduğu hastalarda LEEP yöntemine başvurulabilir. Genellikle CIN 2 ve CIN 3 olarak sınıflandırılan HSIL tipi lezyonların tedavisi amacıyla uygulanır.

İşlemde, elektrik ile çalışan halka bir tel kullanılır. Elektrocerrahi uygulamalarından biri olarak bilinen bu yöntemde, kanser riski taşıyan bölüm rahim ağzından çıkartılır. LEEP işlemi anestezi altında gerçekleştirildiği için, işlem sırasında hastalar herhangi bir acı veya ağrı hissetmez. Kısa sürede tamamlanan bu işlem sonrasında alınan parça patolojiye gönderilerek incelenir ve kanserleşme riski yüksek olan bölgenin tamamımın çıkarılıp çıkartılamadığı anlaşılır. Bu açıdan bakıldığında LEEP hem tanı hem de tedavi amacıyla uygulanabilen bir yöntemdir.

LEEP ile ilgili detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

LEEP Nedir?

HPV olarak bilinen “Human Papilloma Virüs”, pek çok türü olan ve bu türlerden bazılarının kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açtığı bilinen bir mikroorganizmadır. Kadınlarda, görülme sıklığı açısından meme kanserinden sonra ikinci sırada yer alan rahim ağzı kanseri, rahim ağzında ortaya çıkan lezyonların çevre dokulara yayılması sonucu gelişir.

Jinekolojik muayeneler sırasında yapılan HPV ve smear testleri sayesinde rahim ağzında bulunan ve kanserleşme riski yüksek olan lezyonlar tespit edilir. Smear veya HPV test sonucu anormal gelen hastalarda kolposkopi yöntemine başvurularak, ön tanı aşaması tamamlanır. LEEP işlemi ise prekanseröz lezyonların tanı ve tedavi aşamalarında uygulanan bir yöntemdir.

“Loop Electrosurgical Excision Procedure” kelimelerinin baş harflerinden oluşan LEEP, elektrocerrahi uygulamalarından biridir. LEEP işlemi, elektrik enerjisi ile çalışan, ucu halka şeklindeki bir tel ile gerçekleştirilir. Bu tel sayesinde, kanser riski taşıyan lezyonlar rahim ağzından kolayca ayrılır. Rahim ağzından çıkartılan bu parça, incelenmesi için patoloji laboratuvarına gönderilir ve kanser riski taşıyıp taşımadığı belirlenir.

Konizasyon Nedir?

Konizasyon, rahim ağzından koni biçiminde doku örneği alınması işlemine verilen isimdir. Konizasyon yöntemi sıcak ve soğuk konizasyon olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebilir. Sıcak konizasyon, LEEP konizasyon adıyla da bilinmektedir.

LEEP Nasıl Yapılır?

LEEP işlemi sırasında hastaya genel veya lokal anestezi uygulanır. İşlem muayenehanede gerçekleşiyorsa lokal anestezi uygulaması yeterli olabilmektedir, fakat bazı durumlarda genel anestezi uygulaması da gerekebilir. LEEP işlemi, jinekolojik muayene masasında gerçekleştirilir. Normal jinekolojik muayeneler esnasında da kullanılan vajinal spekulum aleti yardımıyla vajina duvarları aralanır. Böylece rahim ağzı görünür hale gelir.

LEEP uygulaması sırasında elektrokoter adı verilen cihaz kullanılır. Bu cihaz, elektrik enerjisi ile çalışmaktadır ve ucunda halka biçiminde bir tel bulunur. Bu halka yardımıyla rahim ağzındaki lezyonlar temizlenir. Elektrik enerjisi sayesinde dokular kesilir ve istenilen parça çıkartılır. Kesilen bölge yine elektrik enerjisi sayesinde yakılır, bu da kanamanın durmasını sağlar. Böylece kesilen bölgeye dikiş atılması gerekmez. Çıkartılan doku örneği incelenmek üzere patolojiye gönderilir.

LEEP Konizasyon

LEEP konizasyon uygulamasından sonra hastalar genellikle birkaç saat içinde taburcu edilmektedir.

LEEP Ne Kadar Sürer?

LEEP işlemi oldukça kısa süren bir işlemdir ve yaklaşık 5-10 dakika içerisinde tamamlanır. Hastalar, LEEP uygulamasından 2-3 saat sonra günlük hayata dönebilirler.

LEEP Sonrası Kanama

LEEP işleminden sonra hastaların bir süre istirahat etmesi gerekir. Bu yüzden, hastalara evde dinlenmeleri önerilir.

LEEP oldukça kolay ve kısa sürede tamamlanan bir işlem olduğu için, işlem sırasında komplikasyon gelişme olasılığı çok düşüktür. LEEP uygulamasından sonra, 1 gün boyunca sürebilen kramp benzeri hafif ağrılar görülebilir. Bu ağrılar genellikle regl sancısına benzetilmektedir ve kendiliğinden kaybolur.

LEEP işleminin yapıldığı hastalarda az miktarda, kahverengi renkli vajinal akıntı görülebilir. Bu akıntıların şiddetli olması veya uzun süren kanama şeklinde olması durumunda zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

LEEP uygulamasından sonra yaklaşık 4 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez. Tam iyileşme sağlanana kadar vajinal tampon kullanımı gibi eylemlerden uzak durulmalıdır.

LEEP işleminden sonra, doktorun belirlediği zamanda mutlaka kontrol muayenesine gidilmelidir. Bu muayene son derece önemlidir ve aksatılmaması gerekir. Genellikle, işlemden 4 hafta sonra kontrol muayenesi gerçekleştirilir.

LEEP işlemi sonrasında yapılacak olan kontrol muayenelerinde, rahim ağzındaki lezyonların tekrarlama durumu takip edilir. Kontrol muayenelerinin sıklığını doktor belirleyecektir.

LEEP Sonrası HPV Tekrarlar mı?

LEEP işlemi ile çıkartılan lezyonların rahim ağzında tekrarlama olasılıkları vardır. Tekrarlama ihtimaline karşı, düzenli aralıklarla Pap-Smear ve HPV testleri yapılması önerilir. Bu testler sayesinde kanserleşme riski bulunan lezyonlar önceden tespit edilmiş olur.

İstanbul LEEP Ameliyatı Fiyatları

LEEP işlem fiyatları, uygulamanın yapıldığı hastane veya kliniğe göre değişiklik gösterebilmektedir. İşlemde kullanılacak olan anestezi yöntemi de fiyatlar üzerinde belirleyicidir. LEEP fiyatları, işlemin lokal veya genel anestezi altında yapılması durumuna göre değişiklik göstermektedir. İstanbul LEEP fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.