İstanbul Menopoz Tedavisi 

Menopoz tedavisi İstanbul, kadınların menopoz döneminde yaşadıkları sıkıntıları gidermeyi amaçlayan ve erken menopoz söz konusuysa bu durumun tedavi edilmesi amacıyla uygulanan yöntemleri kapsamaktadır. Menopoz da tıpkı bebeklik, ergenlik, yaşlılık gibi hayatın doğal süreçlerinden biridir. Dünyada ortalama menopoz yaşı 45-55 iken Türkiye’de kadınların menopoza girme yaşı ortalama 47-48’dir. Menopoz döneminde, yumurtalıklardaki folikül miktarı azaldığı için salgılanan östrojen miktarında da düşüş gözlenir. Belli bir süre geçtikten sonra ise östrojen üretimi neredeyse tamamen durur ve yumurtalıklar küçülür. Östrojen salgısının tamamen kesilmesi sonucu yumurtlama durur ve adet döngüsü sona erer. Böylece üreme yeteneği kaybolur.

Menopoz sürecinde kişiler östrojen hormonu eksikliğinden dolayı ateş basması gibi şikayetler yaşayabilirler. Ayrıca menopoz, kadınlarda fiziksel ve duygusal olarak başka semptomların ortaya çıkmasına da yol açar. Bu şikayetler sonucunda kişinin yaşam kalitesi düşebilir ve motivasyon kaybı görülebilir. Bazı durumlarda ise kadınlar erken yaşta menopoza girebilir, “erken menopoz” olarak adlandırılan bu durumda kalp-damar hastalıkları, kemik erimesi gibi rahatsızlıkların görülme riski artar. Menopoz tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

Menopoz Nedir?

Menopoz süreci, kadınlarda yaş alımının sonucunda, vücuttaki östrojen hormonu miktarının azalmasına bağlı olarak yumurtalıkların aktivitesinin azalması ve kadının doğurganlığını kaybetmesiyle sonuçlanan doğal bir süreçtir. Azalan östrojen miktarı sebebiyle, ateş basması, duygusal dengesizlik, sık idrara çıkma ve kilo alımı gibi şikayetler ortaya çıkabilir.

Dünya Sağlık Örgütü, menopozu 3 farklı döneme ayırmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün sınıflandırmasına göre bu 3 dönem şu şekildedir:

 • Pre-menopoz: Bu dönemde, menopozun ilk belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Pre-menopoz döneminin süresi ise kişiden kişiye değişmektedir. Bazı durumlarda belirtiler sadece 1-2 ay süreyle görülürken, bazı durumlarda ise yıllarca devam edebilir. Pre-menopoz dönemi genellikle adet düzensizliği ile başlar, sonrasında ise depresif ruh hali, uykusuzluk ve terleme gibi belirtiler görülebilir.
 • Menopoz: Doğurganlığın sona ererek, adet döngüsünün tamamen kesildiği dönemdir.
 • Post-menopoz: Menopozdan sonraki dönemdir. Bu dönemde, adet kanaması görülmez. Menopoz döneminde görülen belirtiler 2 yıl boyunca devam edebilir fakat belirtilerin şiddeti her geçen gün azalacaktır. Kadının post-menopoz döneminde sayılabilmesi için 12 ay süresince adet görmemesi gerekmektedir. 12 aylık süreyi tamamlayan bir kişi, menopozun sonucu olan vücudundaki tüm değişikliklere uyum sağlamış durumdadır.

Menopoz Belirtileri  

Adet düzensizliği ve kanama miktarlarındaki azalma, menopozun ilk belirtileri arasındadır. Menopoza giriş sürecinde, adet kanamalarının hem sıklığı hem de miktarı azalmaktadır. Bu süreçte yaşanan düzensizlikler her kadında farklı olmaktadır.

Sık görülen menopoz belirtileri şunlardır:

 • Sık sık terleme
 • Adet düzensizliği
 • Yumurta rezervlerinde azalma
 • Uykusuzluk
 • Duygusal dengesizlik
 • Ateş basması
 • Depresif duygular
 • İştah artışına bağlı kilo alımı, yavaş metabolizma
 • Konsantrasyon problemleri
 • Vajinal kuruluk
 • Unutkanlık ve dikkatsizlik
 • Göğüslerin küçülmesi
 • Cinsel isteksizlik
 • Yorgunluk

Menopozda Terleme 

Menopoz döneminde yaşanan belirtilerin şiddeti kişiden kişiye göre değişmektedir ve bazı kadınlarda bu belirtilerin hiçbiri görülmeyebilir. Yine de menopoza giren birçok kadında ateş basması ortak bir belirti olarak karşımıza çıkmaktadır. Menopoz sürecinde ateş basması şikayetinin ne kadar süreceği kadından kadına değişebilir. Fakat ateş basması şikayetinin görülmeye devam ettiği maksimum süre 2-3 yıldır. 

Menopoz Yaşı

Menopozun ilk belirtileri genellikle 40’lı yaşlarda ortaya çıkar ve tam anlamıyla menopozun başlaması 50-51 yaşlarında görülür. Genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle, 45 yaşın altındaki bazı kadınlarda da menopoza giriş söz konusu olabilir.

Erken Menopoz Yaşı

Tipik menopoz belirtileri 45 yaşın altındaki kadınlarda görülüyorsa bu durum erken menopoz kabul edilir ve kişinin tedavi edilmesi gerekir. Erken menopoza sebep olan faktörler arasında otoimmün hastalıklar, enfeksiyonlar, radyoterapi, kemoterapi, çevresel etkenler, obezite, hipotiroidizm ve sebebi henüz bilinmeyen bazı durumlar bulunmaktadır.

Cerrahi Menopoz Nedir?

Normal adet döngüsü devam ederken yumurtalıkları cerrahi olarak çıkarılan bir kişide östrojen üretimi durur ve kişi menopoza girer. Bu durumda artık adet görülmeyeceği için bu işlem cerrahi menopoz olarak adlandırılır.

Erken Menopozun Belirtileri

Adet düzensizliği, adet kesilmesi, asabiyet, ateş basması gibi menopoz belirtileri 45 yaşından önce görülmeye başladıysa erken menopoz durumundan şüphe edilir. Yukarıda sayılan belirtilerin var olması durumunda, erken menopozdan şüpheleniliyorsa mutlaka alanında uzman bir jinekolog tarafından muayene önerilir. Erken menopoz tedavisinde, tanı ne kadar erken konursa tedavi de o oranda başarılı olmaktadır.

Erken Menopozun Sonuçları

Kadınlarda östrojen üretiminin 50’li yaşlara kadar sürmesi, kalp-damar sağlığı, kemik sağlamlığı ve üreme sisteminin düzgün çalışabilmesi için gereklidir. Erken menopoza giren kadınlarda östrojen üretimi bu yaşlara kadar devam etmediği için dolaşım ve iskelet sistemi ile ilgili hastalıkların görülme riski artar. 

Menopoz Tanısı  

Menopoz tanısı konulabilmesi için genellikle teste ihtiyaç duyulmaz. Hastanın orta yaş grubunda olması ve 12 aydan uzun süredir adet görmemesi, menopoz tanısı konulabilmesi için çoğunlukla yeterlidir. Fakat bazı durumlarda kesin tanı koyulabilmesi için hormon testlerine başvurulabilir.

Menopoz Tedavisi Nedir?

Menopoz bir hastalık değil, kadınların yaşaması gereken doğal bir süreçtir. Dolayısıyla, erken menopoz söz konusu olmadıkça menopoz için herhangi bir tedavi uygulanmasına gerek yoktur. Ancak menopoz sürecinde yaşanan şikayetlerin hafifletilebilmesi ve kişinin bu süreci konforlu atlatabilmesi amacıyla farklı tedavi seçenekleri değerlendirilir. Bu tedavi seçenekleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Hormon Replasman Tedavisi: Kişinin ihtiyacına göre dışarıdan sadece östrojen hormonu veya östrojen ve progesteron hormonları birlikte verilebilir. Hormon takviyesi, tablet şeklinde her gün oral yolla alınabileceği gibi, cilt üzerine yapıştırılan yama formunda da sağlanabilir.
 • Vajinal Östrojen: Krem, tablet veya ring formundaki vajinal östrojen, direkt vajene uygulanır. Bu sayede çeşitli idrar yolu problemleri, vajinal kuruluk ve cinsel ilişki sırasında yaşanabilen problemler azaltılabilir.
 • Düşük Doz Antidepresanlar: Menopoz sürecinde yaşanan ateş basmalarını engellemek için selektif serotonin reuptake inhibitörlerine (SSRI) başvurulmaktadır. Östrojen takviyesi alamayan kadınlarda duygusal dengesizlik probleminin giderilmesi aşamasında da başvurulan bir yöntemdir.
 • Osteoporozun Önlenmesi ve Tedavisi: Artan kemik hastalığı riskini en aza indirmek için kalsiyum ve D vitamini takviyelerine başvurulabilir. Kemik erimesinin görüldüğü hastalarda ise kırık ihtimalini azaltmak için bifosfanat ilaçları kullanılır.

Erken Menopoz Tedavisi  

Hormon replasman tedavisi kapsamında kişiye düzenli olarak östrojen ve progesteron hormon takviyesi yapılmaktadır. Takviyenin dozu, hasta öyküsüne göre belirlenir. Erken menopoz tedavisinde amaç, menopoza bağlı olarak ortaya çıkan şikayetlerin giderilmesidir. Hormon tedavisi ile tüm bu şikayetler azaltılabilirken, östrojen seviyesinin düşüklüğü ile doğrudan alakalı kemik erimesi, kalp-damar hastalıkları gibi rahatsızlıklara yakalanma riski de en aza indirilir. Ayrıca, kişinin cinsel hayatı olumlu yönde etkilenir. Diş çürükleri azalırken, ağız kuruluğu ve ağızda kötü tat hissi de büyük oranda kaybolur.

İstanbul Menopoz Tedavisi Fiyatları 

Menopoz kadınların hayatında yer alan doğal bir süreçtir ve bu süreç hakkında bilgi sahibi olup, belirtileri anlamak son derece önemlidir. Menopoz belirtileri fark edildiği an, kişi bir jinekoloğa danışmalıdır. Bu süreçte kişinin genel muayenesi yapılır ve doktor menopoz süreci hakkında kişiyi bilgilendirir. Menopozla birlikte artan kemik erimesi riskini azaltmak, kas ve eklemlerdeki ağrıları gidermek amacıyla D vitamini takviyesi önerilebilir. Ayrıca, sigarayı bırakmak, düzenli spor yapmak ve sağlıklı beslenmek de menopoz sürecinde yaşanabilen şikayetlerin azaltılmasına katkı sağlar. Pre-menopoz ve post-menopoz dönemlerinde doktorun önereceği rutin kontroller ihmal edilmemelidir. Erken menopozdan şüpheleniliyorsa zaman kaybetmeden bir jinekoloğa başvurmak gereklidir. Erken menopoz ve İstanbul erken menopoz tedavisi fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.