İstanbul Miyom Tedavisi

Miyom tedavisi İstanbul, rahim içinde oluşan, genellikle iyi huylu tümör yapıları olan miyomların tedavi edilmesi için gerekli olan yöntemleri kapsar. Miyomlar, rahim kası hücrelerinin anormal şekilde büyümesi sonucu ortaya çıkar ve çoğunlukla kanser riski taşımaz. Fakat bazı durumlarda hastada adet düzensizlikleri, uzun süren şiddetli kanamalar ve ağrı gibi şikayetlere sebep olabilirler. Bu şikayetlerin azaltılıp, miyomların tedavi edilebilmesi için mutlaka alanında uzman, tecrübeli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından destek alınmalıdır.

Miyom tedavisinde ilaç kullanımı genellikle tedavi için yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle çoğu durumda cerrahi tedavi seçeneklerine başvurulur. Miyom tedavisi sürecinde hangi yöntemlerin uygulanacağı, hastanın genel sağlık durumuna ve miyomun sebep olduğu şikayetlere bağlı olarak değişmektedir. Miyom belirtileri de miyomların bulunduğu konuma ve türlerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Miyom tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

Miyom Nedir?

Kadınların üreme sistemi organlarından biri olan rahim, kas dokusundan meydana gelmiştir. Rahmi oluşturan kas dokusu hücrelerinin anormal büyümeleri sonucu gelişen iyi huylu kitleler miyom olarak adlandırılmaktadır. Çoğu miyom, kanserleşme riski taşımaz ve vücutta hiçbir belirti vermez. Bu tür miyomlar genellikle rutin jinekolojik muayene esnasında fark edilir. Böyle durumlarda hastanın düzenli olarak doktor kontrolüne devam etmesi ve miyomun yakından izlenmesi yeterli olabilmektedir.

Miyom rahatsızlığı kadınlarda en sık karşılaşılan jinekolojik problemlerin başında gelmektedir. Özellikle 30 yaşını geçmiş kadınlarda rahimde miyom gelişme olasılığı artmaktadır. Yaştan bağımsız olarak kadınların hayatları boyunca miyom rahatsızlığı yaşama ihtimalleri ise yaklaşık %50’dir.

Miyom Türleri

Miyomlar rahimde ortaya çıktıkları bölgelere göre sınıflandırılır. Buna göre miyomlar 4 farklı grupta toplanabilir:

 • Submukoz Miyom: Bu tür miyomlar rahmin iç duvarında gelişir. Rahimde en iç tabakada ortaya çıkarlar. Hastalarda sıklıkla yoğun kanama şikayetine sebep olurlar.
 • Subseröz Miyom: Bu miyomlar ise rahmin dış tabakasında ortaya çıkarlar. Rahim dışına doğru büyüdükleri için hastaların karın bölgesinde şişliğe neden olabilirler.
 • İntramural Miyomlar: Rahimdeki düz kas tabakasında oluşan miyomlardır. En yaygın görülen miyom türüdür. Hastalarda karında baskı ve şişlik hissine, kanama ve ağrı şikayetlerine yol açarlar. Rahimdeki kas tabakasının içine gömülü durumda bulunurlar.
 • Saplı Miyomlar: Rahme bir sap ile bağlı olan, rahim dışında gelişen miyomlardır. Kendi etraflarında dönmeleri halinde hastada şiddetli ağrı şikayetine yol açabilirler.

Miyom Neden Olur?

 Miyomların ortaya çıkış sebepleri kesin olarak bilinmemektedir. Fakat vücuttaki östrojen miktarının ve rahim kas dokusu hücrelerinde gelişen genetik mutasyonların miyom oluşumunda etkili olduğu gösterilmiştir. Bu sebeple özellikle menopoz döneminden sonra azalan östrojen miktarına rağmen miyomlarda büyüme gözlenirse, kanser riskine karşı hastaların izlenmesi gerekir.

Miyom oluşumunda etkili olan diğer faktörler ise şunlardır:

 • Genetik yapı
 • Doğum yapmamak
 • Fazla kırmızı et tüketimi
 • A ve D vitamini eksikliği
 • Erken yaşta adet görmeye başlamak
 • Alkol tüketimi

Miyom Belirtileri  

Miyomların türüne göre, hastalarda sebep olduğu belirtiler değişmektedir. Bazı durumlarda miyomlar hiçbir belirti vermemekte, bazı durumlarda ise miyomların boyutlarına ve sayılarına bağlı olarak neden oldukları belirtilerin şiddeti değişmektedir. Belirti vermeyen miyomlar genellikle rutin doktor kontrollerinde tespit edilirler.

Miyomların hastalarda neden olduğu yaygın belirtiler şunlardır:

 • Düzensiz adet döngüsü
 • Yoğun adet kanamaları
 • Ağrılı cinsel ilişki
 • Ağrılı adet kanamaları
 • Karında basınç hissi
 • Sık idrara çıkma ve idrarı tutamama
 • Kabızlık
 • Kasıklarda ağrı
 • Kısırlık 

Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyom tedavisi kişiye özel planlanır ve bu süreçte aşağıdaki faktörler dikkate alınır:

 • Miyom çeşidi
 • Miyomun lokasyonu ve boyutu
 • Miyom sayısı
 • Hastanın yaşı
 • Hastanın hamilelik planları
 • Hastada görülen belirti ve şikayetler

Miyom tedavisi sürecinde ilaçla tedavi seçeneği çoğunlukla tercih edilmemektedir. Çünkü günümüzde miyomları tamamen yok eden veya büyümelerini durduran bir ilaç bulunmamaktadır. Hastalarda herhangi bir şikayete sebep olmayan miyomlar doktor kontrolleri ile yakından izlenir ve genellikle tedaviye gerek duyulmaz. Miyomların büyüme durumu doktorun belirleyeceği aralıklarla yapılacak olan kontrollerde değerlendirilir. Gerekli görülen durumlarda, miyom ameliyatı ile miyomlar rahimden çıkartılır.

Miyom Ameliyatı

Gerekli görülen durumlarda miyom tedavisinde cerrahi seçeneklere başvurulabilir. Miyom ameliyatı adı verilen cerrahi işlem ile miyomlar, rahme zarar vermeden, gelişmiş ameliyat teknikleri ile rahimden çıkartılır. Miyom ameliyatı açık ve kapalı ameliyat olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Bu yöntemlerden farklı olarak, vajinal yoldan rahme ulaşılarak uygulanan teknik sayesinde de miyomların alınması mümkündür. Miyom ameliyatları günümüzde genellikle kapalı teknikler tercih edilerek gerçekleştirilmektedir. Çünkü kapalı ameliyat yöntemi hem hasta hem de doktor açısından daha konforlu bir işlemdir.

Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Miyom ameliyatında laparatomi ve laparoskopi teknikleri kullanılabilir. Açık ve kapalı ameliyat yöntemleri olarak da bilinen bu tekniklerin uygulanma şekli birbirinden farklıdır.

Laparatomik Myomektomi 

Açık miyom ameliyatı olarak bilinen bu yöntem, steril ameliyathane koşullarında ve hastalar genel anestezi altındayken gerçekleştirilir. Hastanın karın bölgesinde, sezaryen doğumdakine benzer bir kesi açılır. Bu kesinin boyutu yaklaşık 10 cm’dir ve doktorun rahme ulaşarak, rahmi açmasına olanak sağlar. Sonrasında ise rahim içindeki miyomlar temizlenir.

Laparoskopik Myomektomi 

Kapalı miyom ameliyatı olarak da bilinen bu yöntemde, hastanın karın bölgesinde açılan 0,5-1 cm’lik kesiler sayesinde rahme ulaşılır. Miyomların yerlerinin tespit edilebilmesi için kameralı bir cihaz kullanılır. Böylece iç doku ve organlardan elde edilen görüntüler ekrana yansıtılır ve cerrahi aletler yardımıyla miyomlar çıkartılır.

Histeroskopik Myomektomi

Bu yöntemde rahme vajinal yoldan giriş yapılarak miyomlar çıkartılır. Hastanın karın bölgesinde hiçbir kesi açılmaz.

İstanbul Miyom Tedavisi Fiyatları

Miyom tedavisi, hasta özelinde planlanan bir süreçtir. Tedavide uygulanacak yönteme göre miyom tedavisi fiyatları da değişiklik göstermektedir. İstanbul miyom tedavisi fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.