İstanbul Over (Yumurtalık) Kanseri Tedavisi

Yumurtalık (over) kanseri İstanbul, yumurtalıklardaki hücrelerin anormal bir şekilde çoğalması sonucu gelişen rahatsızlıktır. Kadınlarda görülen kanser türleri arasında ilk sıralarda yer alır. Her yaşta görülmekle birlikte, genellikle 50 yaş üstü kadınlarda daha sık rastlanır. Hücrelerin sağlıklı yaşam döngüleri dışına çıkarak kontrolsüzce çoğalması sonucu tümör yapıları oluşur.  Yumurtalık kanseri çoğunlukla hiçbir belirti vermeden, sinsice seyreder. Bu yüzden hastaların yaklaşık %70’inde yumurtalık kanseri teşhisi, hastalığın ileri evrelerinde konur. Fakat diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi, yumurtalık kanseri tedavisinde de erken teşhis, hastalığın seyri açısından hayati öneme sahiptir. Yumurtalık kanseri tedavisinde cerrahi tedavi seçenekleri, gerektiğinde kemoterapi uygulamaları ile birlikte planlanarak uygulanır. Yumurtalık kanseri tedavisinde başarı oranı, cerrahi tedavileri uygulayacak jinekolog onkolog hekimin tecrübesi ve uzmanlığı ile doğrudan ilişkilidir. JineOnkoGrup olarak, uzun yıllardır kadın kanserleri ve bunlarla ilişkili jinekolojik hastalıklar alanında deneyimli hem yurt içi hem de yurt dışında önde gelen kurumlarda eğitimini tamamlamış ve hizmetlerde bulunmuş bir kadroya sahibiz.

Yazımızın devamında “yumurtalık kanseri nedir?”, “yumurtalık kanseri belirtileri nelerdir?”, “yumurtalık kanseri neden olur?” gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Yumurtalık (over) kanseri hakkında detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

Yumurtalık (Over) Kanseri Nedir?

Yumurtalık kanseri, yumurtalıklardaki epitelyum hücrelerinde meydana gelen mutasyonlar sonucu bu hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve tümör yapılarını oluşturması sonucu gelişir. Tümörlü dokular zaman içinde çevre doku ve organlara da yayılım gösterebilirler. Yumurtalık kanseri, erken evrelerinde genellikle hiçbir belirti vermediği için erken teşhis edilmesi güç bir hastalıktır. Bu nedenle, yıllık olarak, düzenli gerçekleştirilen jinekolojik kontroller, hastalığın teşhis edilebilmesi bakımından son derece önemlidir ve aksatılmamalıdır. Hastalığın erken evrede teşhisi ve uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması sonucunda, yumurtalık kanseri %90 oranında tedavi edilebilir.

Yumurtalık Kanseri Belirtileri

Yumurtalık kanserinde, kanserli hücreler karın boşluğunda çoğalır ve yayılır. Hastalığın, başlangıç evrelerinde belirti göstermemesinin sebebi budur. Yumurtalık kanserinin vücutta sebep olduğu başlıca belirtiler şunlardır:

 • Karında şişkinlik
 • Karın ve kasıklarda ağrı
 • Halsizlik
 • Çeşitli gaz ve sindirim problemleri
 • Sık idrara çıkma
 • İştahsızlık ve kilo kaybı

Yumurtalık Kanseri Neden Olur? – Yumurtalık Kanseri Risk Faktörleri

Yumurtalık kanserine neyin sebep olduğu net olarak bilinememektedir. Fakat, kalıtsal genetik nedenler sonucu yumurtalık kanseri gelişimi gösteren hastalar, toplam hasta popülasyonunun %10-20’sini oluşturmaktadır. Ailesinde jinekolojik kanser hastalığı geçiren birinci derece akrabaları olan kişiler risk grubundadır. Bu kişilerin, düzenli olarak gerçekleştirilen jinekolojik kontrollerini aksatmamaları gerekmektedir. Yumurtalık kanseri gelişiminde etkisi olan başlıca risk faktörleri şunlardır:

 • Aile öyküsünde yumurtalık veya meme kanseri
 • Hiç doğum yapmamak
 • Yumurtlamayı arttırıcı ilaçlar
 • Erken yaşta adet görmeye başlamak veya menopoza geç girmek
 • Genetik mutasyonlar (BRCA1 ve BRCA2)
 • İleri yaş

Yumurtalık Kanseri Evreleri

Yumurtalık kanseri tedavisinde, erken teşhis son derece önemlidir. Uygulanacak tedavi yöntemi, kanserin ilerleme seviyesine göre belirlenir. Yumurtalık kanseri evreleri, kanserli hücrelerin çevredeki doku ve organlara yayılma derecelerine göre tanımlanmıştır.

Evre-1: Kanserli hücreler sadece yumurtalıkların birinde veya ikisindedir.

Evre-1a: Kanser sadece bir yumurtalıktadır.

Evre-1b: Kanser her iki yumurtalıktadır, fakat çevre dokulara yayılım göstermemiştir.

Evre-1c: Tümörlü dokular, yumurtalık kapsülü dışında da görülür. Bu evrede kanserli hücreler karın içindeki sıvıya yerleşmiş veya yumurtalık üzerindeki tümör kaynaklı kist patlamıştır.

Evre-2: Kanser hücreleri pelvis içine yayılmıştır.

Evre-3: Tümör dokuları lenf bezlerine veya üst karın içine yayılmıştır.

Evre-4: Kanser, yumurtalıklardan uzak doku ve organlara sıçramıştır.

Yumurtalık Kanseri Teşhisi Nasıl Konur? 

Yumurtalık kanseri, erken evrelerinde spesifik bir belirti vermediği için hastalığın teşhisinde, düzenli gerçekleştirilen jinekolojik muayeneler büyük önem taşımaktadır. Karındaki şişkinliğin sebebi, karında biriken asit adı verilen sıvı olabilir. CT, ultrason, MRI gibi görüntüleme yöntemleri kullanılarak yumurtalıklarda tümör, kist, karında sıvı birikimi veya yumurtalık çevresindeki diğer organlarda büyüyen tümör, lenf bezi olup olmadığı incelenebilir.

Yumurtalık kanseri hücrelerinden yüksek oranda salınan CA125 tümör marker incelemesi için CA125 kan testi yapılır. Ancak kanda CA125 proteini yüksekliği, yumurtalık kanseri teşhisi koymak için yeterli değildir. Çünkü yumurtalık kanseri dışındaki birçok hastalık da bu protein değerinin yükselmesine sebep olabilir. Üstelik, hastalığın başlangıç evrelerinde kandaki CA125 değeri genellikle normal sınırlar içerisindedir. CA125 kan testi, hastalığın tedavi aşamalarında tedaviye cevabı izlemek için kullanılabilir.

İstanbul Yumurtalık Kanseri Tedavisi 

Yumurtalık kanserinin evresinden bağımsız olarak, cerrahi tedaviler mutlaka uygulanarak hastanın rahim, yumurtalık gibi organları ve kanser hücrelerinin yayıldığı diğer tüm dokular vücuttan çıkartılır. Cerrahi operasyon esnasında frozen section adı verilen hızlı patoloji çalışması yapılır. Tümör türünü belirleyen patoloji sonucu 30 dakika içerisinde hekime ulaşır ve ameliyatın gidişatı bu sonuca göre planlanır. Erken evrelerde teşhis edilen yumurtalık kanseri vakalarında cerrahi tedavi sonrası kemoterapi uygulaması gerekmeyebilirken, ileri evrelerdeki hastalarda cerrahi tedavi ile tümör tamamen temizlendikten sonra mutlaka kemoterapi uygulaması önerilir. Uygun hasta gruplarında gerçekleştirilecek sıcak kemoterapi uygulamaları sayesinde ise tedavinin başarı oranı artar.

Over (yumurtalık) kanseri cerrahisi, son derece kapsamlı bir operasyondur. Ameliyatların deneyimli jinekolog onkolog hekimler tarafından gerçekleştirilmesi tedavinin başarı oranını arttıran ciddi bir unsurdur. Over kanseri gidişatını belirleyen en önemli iki faktör, ameliyatta tümör kalmaması ve kemoterapiye hassasiyettir. JineOnkoGrup, uzun yıllardır kadın kanserleri ve bunlarla ilişkili jinekolojik hastalıklar alanında deneyimli hem yurt içi hem de yurt dışında önde gelen kurumlarda eğitimini tamamlamış ve hizmetlerde bulunmuş kadrosuyla bu alanda son derece tecrübelidir.

İstanbul yumurtalık (over) kanseri tedavisi ile ilgili aklınıza takılan soruları bizi arayıp, JineOnkoGrup’tan randevu alarak sorabilir, yumurtalık kanseri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.