İstanbul Plasenta Previa Tedavisi 

Plasenta previa İstanbul, gebelik sürecinde bebeğin beslenmesini sağlayan plasenta dokusunun rahim ağzını kapatması durumudur. Zaman zaman bebeğin eşi olarak da adlandırılan plasenta, hamilelik sürecinde rahimde gelişen bir dokudur. Normal şartlar altında rahim duvarına yapışık olarak bulunan plasenta, gelişen rahatsızlıklara bağlı olarak anormal yerleşim gösterebilir. Bu gibi durumlar plasenta anomalisi olarak adlandırılmaktadır ve çeşitlerinden biri de plasenta previadır. Plasenta previa rahatsızlığında, plasenta rahim ağzını kapattığı için hem anne hem de bebek açısından hayati risk söz konusu olabilir. Bu yüzden de hastalığın erken teşhisi son derece önemlidir.

Plasenta previa rahatsızlığı gelişen hastalarda gebelik süreci riskli gebelik olarak değerlendirilir ve gebelik durumu yakından takip edilir. Plasenta previa tanısı konan hastaların doğumu da mutlaka sezaryen yöntemi ile gerçekleştirilmelidir. Plasenta previa gibi plasenta anomalilerinin söz konusu olduğu durumlarda anne adayları mutlaka bir perinatoloji uzmanından destek almalıdırlar.

Yazımızın devamında “plasenta previa nedir?”, “plasenta previa türleri”, “plasenta previa neden olur?” gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Plasenta previa hastalığı hakkında detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

Plasenta

 Plasenta, gebelik sürecinde rahim içerisinde gelişen, bebeğe besin ve oksijen sağlayan dokudur. Plasenta dokusu rahim duvarına yapışık şekilde konumlanır. Bebeğin hayatını devam ettirmesi için gerekli olan oksijen ve besin maddeleri, plasenta aracılığıyla bebeğe ulaştırılır. Ayrıca, bebeğin kanında bulunan zararlı maddeler de yine plasenta aracılığıyla dışarı atılır.

Plasentanın rahim içerisinde anormal şekilde konumlanması çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilir. Plasenta rahim kas dokusu içine gömülü halde bulunabilir veya rahim ağzını tıkayabilir. Bu tür plasenta anomalileri, doğum esnasında çok ciddi riskler oluşturarak hem annenin hem de bebeğin hayatını tehlikeye atabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı, gebelik sürecinde düzenli doktor kontrollerine gidilmesi, doğumun sağlıklı bir şekilde planlanabilmesi açısından çok önemlidir.

Plasenta Previa Nedir? 

Hamilelik süreci boyunca, bebeğe temel gıda maddeleri ve oksijen sağlayan plasenta dokusunun rahim ağzını kapatacak şekilde konumlanması plasenta previa olarak adlandırılmaktadır. Sağlıklı bir gebelikte rahmin üst, ön, arka veya yan kısmında gelişen plasenta dokusu, çok seyrek de olsa rahmin aşağısına doğru gelişimini sürdürebilir. Bunun sonucunda rahim ağzı tamamen plasenta dokusuyla kaplanır ve normal doğum imkansız hale gelir. Plasenta previa rahatsızlığının görülme ihtimali yaklaşık 200 doğumda 1’dir. Plasenta previa tanısı almış hamilelerin doğumu mutlaka sezaryen yöntemiyle gerçekleştirilmelidir.

Plasenta previa, doğum sırasında aşırı kanama, erken doğum gibi risk faktörlerine sahip olduğu için, mutlaka doğumdan önce teşhis edilmelidir. Plasenta previa tanısı konduktan sonra, kişinin gebelik süreci yakından takip edilir ve doğum özel olarak planlanır. Plasenta previa tanısı almış hamilelerin doğum sürecine eşlik eden ekipte jinekolog onkolog hekimlerin de bulunması, doğum sırasında yaşanabilecek aşırı kanama gibi durumların engellenebilmesi açısından önemlidir.

Plasenta Previa Tipleri 

Plasentanın rahim içerisinde konumlanma durumuna bağlı olarak farklı plasenta previa çeşitlerinden söz edilebilir. Plasenta previa türleri şunlardır:

  • Plasentanın rahim ağzını kısmen kapatması durumunda görülen “Marjinal (Kısmi) Plasenta Previa”
  • Plasentanın rahim ağzını tamamen kapatması durumunda görülen “Plasenta Previa Totalis”
  • Plasentanın rahim ağzına çok yakın konumlanması durumunda görülen “Aşağı Yerleşimli Plasenta”

Plasenta Previa Neden Olur? 

Plasenta previa hastalığına neyin sebep olduğu net olmamakla birlikte hastalığın görülme riskini arttıran bazı risk faktörleri mevcuttur. Bu faktörlerden en sık görülenleri şunlardır:

  • Geçmişte plasenta previa rahatsızlığına sahip olmak
  • Birden fazla sezaryen doğum geçirmiş olmak
  • Çoğul gebelik durumu
  • Çok sayıda doğum yapmış olmak
  • Önceden düşük yapmış veya kürtaj geçirmiş olmak
  • 35 yaşından sonraki hamilelikler
  • Sigara kullanımı gibi zararlı alışkanlıklar

Plasenta Previa Belirtileri 

Plasenta previa rahatsızlığının en temel belirtisi, gebeliğin 20. haftasından sonra görülen vajinal kanamalardır. Kanamalar genellikle herhangi bir ağrıya sebep olmaz. Plasenta previa rahatsızlığı bulunan hamilelerin önemli bir kısmında bu kanamalar görülmektedir. Bazı kişilerde kanama, yoğun bir şekilde de görülebilir. Bazı durumlarda ise bu kanamalara rahim kasılmaları eşlik eder.

Plasenta Previa Tanısı Nasıl Konur?

Hem anne hem de bebek sağlığı açısından gebelik sürecinin sorunsuz bir şekilde atlatılabilmesi için, düzenli aralıklarla gerçekleştirilen doktor kontrolleri hayati öneme sahiptir. Bu kontrollerde bebeğin gelişimi ve plasentanın rahim içinde konumlanması yakından takip edilmektedir.

Plasentanın rahim içindeki konumu, ultrason ile yapılacak muayenelerde kolaylıkla belirlenebilir. Bu muayenelerde plasentanın doğum yolunu kapatacak şekilde konumlandığı tespit edilirse plasenta previa tanısı konulabilir.

Plasenta previa tanısı alan hastaların plasenta akreata rahatsızlığına da sahip olma ihtimali son derece yüksektir. Plasenta akreata rahatsızlığında plasenta, rahim dokusu içerisine yoğun bir şekilde gömülmüş durumdadır. Plasenta akreata rahatsızlığı, doğum sırasında aşırı kanamaya sebebiyet vererek annenin hayatı açısından riskli durumlar oluşturabilir.

Hamilelik sürecinde vajinal kanama belirtisi ile karşılaşan tüm gebelerin mutlaka deneyimli bir kadın doğum uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Böylece, plasenta previa rahatsızlığının erken teşhisi mümkün olabilir. Erken teşhis sayesinde de doğumda ortaya çıkabilecek hayati risklerin önüne geçilmiş olur.

Plasenta Previa Tedavisi

Plasenta previa tanısı alan gebelerin gebelik süreci riskli gebelik kategorisine girmektedir. Riskli gebelik takibi mutlaka alanında uzman, tecrübeli bir hekim tarafından yapılmalıdır. Gebeliğin ilk dönemlerinde aşağı yerleşmiş olarak gözlenen plasenta, ilerleyen dönemlerde yukarıya doğru hareket edebilir. Ancak gebeliğin son evrelerinde plasenta hala rahim ağzının orada konumlanmaya devam ediyorsa vajinal doğum yapılmasını engeller. Bu yüzden, doğumun sezaryen ile gerçekleştirilmesi gerekir. Sezaryen doğumda ortaya çıkabilen aşırı kanamalar, anne ölümlerinin sık görülen sebeplerinden birisidir. Bu kanamalara yol açan en önemli faktör ise annede plasenta previa perkreata rahatsızlığının olmasıdır. Bu yüzden, plasenta previa tanısı almış hamilelerin doğum süreçleri mutlaka jinekolojik onkolojik cerrahi eğitimi almış pelvik cerrahlar eşliğinde planlanmalıdır.

İstanbul Plasenta Previa Tedavisi Fiyatları 

Plasenta previa tanısı sonrasında kişinin gebeliği, riskli gebelik olarak değerlendirilir. Doğumda karşılaşılabilecek erken doğum, aşırı kanama gibi risklerin minimize edilmesi, anne ve bebek sağlığının korunması için doğum süreci detaylı olarak planlanmalıdır. Sezaryen doğum ve riskli gebelik takibi ücretleri hastaneden hastaneye değişebilmektedir. İstanbul plasenta previa tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.