Rahim Ağzı Kanseri İstanbul

Rahim ağzı kanseri İstanbul, diğer adıyla serviks kanseri, rahmin vajinaya bağlanan alt kısmı olan rahim ağzı hücrelerinde görülen bir kanser türüdür. HPV virüsünün sebep olduğu rahim ağzı kanseri, kadınlarda en sık karşılaşılan jinekolojik kanserlerden biridir. Human Papilloma Virüs (HPV) cinsel yolla bulaşan bir virüs türüdür ve bulaştıktan sonra hiçbir belirti vermeden vücutta yaşamaya devam edebilir. Rahim ağzı kanserinin gelişim süreci son derece yavaştır ve bu süre 10-15 yıla kadar uzayabilir. Çoğu durumda ise kişinin bağışıklık sistemi virüsü yenerek vücuttan atmayı başarır.

Yazımızda “rahim ağzı kanseri nedir?”, “rahim ağzı kanseri belirtileri nelerdir?”, “rahim ağzı kanseri nedenleri nelerdir?” gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz. Rahim ağzı kanseri hakkında detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Rahim ağzı kanseri, kadın üreme sistemi organlarından rahmin, vajinaya bağlandığı kısım olan rahim ağzında görülen bir kanser türüdür. Günümüzde gelişmiş ülkelerde rahim ağzı kanseri görülme sıklığı, ileri seviye tarama yöntemleri sayesinde oldukça azaltılmıştır. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ise rahim ağzı kanseri hala yaygın bir şekilde görülmektedir. Dünyada yılda yaklaşık 550.000 kişiye serviks kanseri tanısı konmaktadır ve ne yazık ki rahim kanseri sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısı da 280.000’i bulmaktadır. Gelişmiş ülkelerde uygulanan ileri seviye tarama tetkikleri sayesinde rahim kanseri erken evrelerde teşhis edilerek ölüm oranları %60-85 oranında azaltılmıştır. 

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri

Rahim ağzı kanseri, erken evrelerinde vücutta hiçbir belirti vermeyebilir. Bu sebeple, düzenli olarak doktor kontrollerine gidilmesi ve tarama testlerinin yapılması, kanserin teşhis edilmesinde büyük öneme sahiptir. Rahim ağzı kanserine yol açan tümör dokusu büyüdükçe kişide cinsel ilişki sırasında kanamalara, adet döngüsü arasında ara kanamalara veya menopoz sonrası vajinal kanamalara sebep olabilir. Rahim ağzı kanserinin sıklıkla gözlenen belirtileri şunlardır:

 • Anormal vajinal kanamalar
 • İdrar veya dışkıyı tutamama
 • Kanlı, kokulu ve sulu vajinal akıntılar
 • Yorgunluk, bitkinlik
 • İdrar yollarında tıkanıklık
 • Sırtta, bacakta görülen kas ve eklem ağrıları veya pelvik ağrı
 • İştah kaybına bağlı kilo verme

Rahim Ağzı Kanseri Neden Olur?

Rahim ağzındaki hücrelerin mutasyona uğrayarak kontrolsüz bir şekilde çoğalmaları sonucu rahim ağzı kanseri oluşur. Sağlıklı bir kişide hücreler gelişir, bölünür ve ölür. Fakat bazı mutasyonlar sonucu hücrelerin yapısında değişiklikler meydana gelebilir ve hücreler hızlı bir şekilde çoğalmaya başlar. Hücrelerin kontrolsüzce artışı sonucu da vücutta tümör veya kitle adı verilen yapılar meydana gelir. Bu oluşumlarda yer alan hücreler ise hızla çoğalmaya ve büyümeye devam ederek komşu doku ve organlara sıçrar. Bu hücrelerin kötü huylu olması durumunda ise kanser gelişir.

Human Papilloma Virüs (HPV), rahim kanserine sebep olan en önemli etken olarak karşımıza çıkmaktadır. HPV cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlıktır. Oral, anal veya vajinal yolla gerçekleşen cinsel ilişki esnasındaki deri teması ile kişiden kişiye bulaşır. HPV’nin bilinen 200’den fazla türü vardır ve bu türlerin hepsi kötü huylu değildir. Bu türler arasından kansere sebep olanların sayısı 15’tir. Özellikle HPV-16 ve HPV-18 türlerinin yol açtığı mutasyonlara bağlı kontrolsüz hücre artışı sonucunda rahim kanseri görülme ihtimali yüksektir. Bunun yanı sıra, zayıf bağışıklık sistemi, ailede rahim ağzı kanseri hikayesinin olması, HIV, A ve C vitamini eksiklikleri ve tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar, rahim ağzı kanseri riskini arttıran başlıca faktörlerdir.

Serviks Kanseri Taraması

Rahim ağzı kanserine yakalanma riskini düşürmek için yaptırılması gereken bazı aşı, tarama testleri ve dikkat edilmesi gereken bazı durumlar mevcuttur. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • HPV aşısı
 • Düzenli HPV testleri ve pap-smear taramaları
 • Anormal HPV veya smear testi saptandıysa kolposkopi yapılması
 • Sigara kullanımını sonlandırmak

Rahim Ağzı Kanseri Taraması

Düzenli gerçekleştirilen jinekolojik muayenelerde yapılan pap-smear ve HPV testleri, rahim ağzı kanseri tarama testleri olarak bilinirler. HPV testinin negatif geldiği durumlarda, takip eden 5 yıl içerisinde rahim ağzı kanseri geçirme oranı düşüktür. Bu nedenle 30-65 yaş arası kadınların belirli aralıklarla HPV testi yaptırması önerilir. HPV test sonucunda yüksek risk taşıyan HPV türü tespit edilmişse ve hastada şüpheli doku bulunuyorsa, kolposkopi ve gerektiğinde biyopsi yöntemleri uygulanarak rahim ağzı kanseri tanısı konulabilir.

Pap-smear Testi

Jinekolojik muayene sırasında, bir fırça yardımıyla rahim ağzından hücre örnekleri toplanır. Bu örnekler patolojiye gönderilerek hücre yapılarında herhangi bir anormallik olup olmadığı tespit edilir.

HPV Testi

Pap-smear testi ile toplanan hücre örneklerinde HPV DNA’sı araştırılır. Bu sayede, yüksek risk taşıyan HPV türleri tespit edilebilir.

İstanbul Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

İstanbul rahim ağzı kanseri tedavisi, kanserin evresi, rahim ağzındaki konumu, kanser tipi, hastanın yaşı, genel sağlık durumu, ilerideki gebelik planları gibi tüm faktörler dikkate alınarak kişiye özel planlanır.

Cerrahi Tedavi – Rahim Ağzı Kanserinde Rahim Alınır mı?

Kanserli kitlenin ve yayıldığı çevre dokuların vücuttan çıkartıldığı tedavi yöntemidir. Serviks kanserinde cerrahi tedavi çeşitli şekillerde uygulanabilir.

Konizasyon: Rahim ağzı kanseri çok erken evrelerde teşhis edildiyse, kanserli doku konizasyon işlemi ile rahim ağzından çıkartılır. Sonrasında çıkartılan doku mikroskop altında incelenir. Konizasyon yöntemi, rahim ağzı kanserinde hem tanı hem de erken evre tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Trakelektomi: İleride bebek sahibi olmak isteyen kadınların tedavi sürecinde başvurulan bir yöntemdir. Trakelektomi işleminde rahim ağzı, vajinanın üst kısmı ve parametrium dokuları vücuttan çıkartılır. Rahim ise çıkartılmaz ve vajina ile tekrar birleştirilir.

Radikal Histerektomi: Bu işlemde rahim, vajinanın üst kısmı, rahim ağzı ve bu organların çevresinde kanserin yayılmış olabileceği dokular vücuttan çıkartılır. Radikal histerektomi uygulanan hastalarda doğurganlık ve adet döngüsü son bulur.

Serviks Kanserinde Radyoterapi

Rahim ağzındaki tümörlü dokuya ışın tedavisi uygulanır. İleri evre nedeniyle ameliyat olma şansı olmayan hastalarda önerilir. Ameliyat olan ve patoloji sonucuna göre yüksek risk grubuna giren hastalara, ameliyat sonrası radyoterapi önerilebilir.

Serviks Kanserinde Kemoterapi

Radyoterapi işleminin etkisini arttırmak amacıyla, genellikle radyoterapi uygulaması ile beraber düşük dozda kemoterapi vücuda verilmektedir.

Rahim ağzı kanseri ile ilgili detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.