İstanbul Rahim (Endometrium) Kanseri Tedavisi

Rahim kanseri İstanbul, rahmin iç dokusunu oluşturan endometriumdaki hücrelerin genetik mutasyonlar sonucu kontrolsüz çoğalmalarıyla ortaya çıkar. Endometrium kanseri, uterus kanseri veya endometrial kanser şeklinde de adlandırılabilir. Rahim kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser çeşitlerinden biridir ve erken teşhis edildiği takdirde ameliyat ile tamamen tedavi edilebilir. Gelişmiş ülkelerde yaşayan kadınlarda teşhis edilen jinekolojik kanserler arasında ilk sıralardadır. Dünyada rahim kanserinin görülme sıklığı 100.000’de 12,9 olarak hesaplanmıştır. Buna karşın rahim kanserinden ölüm oranı yaklaşık 100.000’de 1,7-2,4’tür. Her yıl, dünya üzerindeki 290.000 kadına rahim kanseri teşhisi konulmaktadır. Sağlıklı bir insanda, rahimdeki hücreler kontrollü bir şekilde gelişir, bölünür ve ölür. Bu hücrelerin mutasyona uğrayarak kontrolsüzce çoğalmaları sonucu rahim kanseri gelişir. Yazımızın devamında “endometrium kanseri nedir?”, “rahim kanseri belirtileri nelerdir?”, “rahim kanseri tedavisi nasıl yapılır?” gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Rahim kanseri ile ilgili detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

Rahim Kanseri  

Endometrium dokusu, rahmin iç tabakasını oluşturan, gebelik sürecinde kalınlaşan bir dokudur. Bu dokunun kalınlaşma sebebi, döllenen yumurta hücresinin rahme yerleşmesini ve tutunmasını sağlamaktır. Rahim kanseri durumunda ise endometrium hücreleri kontrolsüzce çoğalarak tümörlü dokular oluşturur. Bu tümör yapıları kötü huyludur ve üreme sistemindeki başka organlara sıçrayabilir. Karşılanmamış östrojen hormonu, rahim kanserinin gelişme riskini arttırmaktadır. Bunun dışında, bazı genetik mutasyonlar, obezite, hipertansiyon, diyabet gibi rahatsızlıklar ve bazı hormonal durumlar da rahim kanserine yakalanma riskini attıran faktörler arasındadır.

Rahim Kanseri Belirtileri

Lekelenme şeklinde de görülebilen, kanlı, koyu renkli ve kokulu vajinal akıntılar, rahim kanserinin en temel belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca rahim kanseri durumunda yine lekelenmeye benzer, düzensiz ara kanamalar da görülebilir. Rahim kanserinin ilerleyen evrelerinde ise en sık karşılaşılan şikayetler şunlardır:

  • Menopoz sonrası görülen kanamalar
  • Karın ağrısı
  • Pelvikte ağrı
  • Az idrara çıkma ve kandaki üre seviyesinde yükselme
  • Kilo kaybı
  • Uzun süreli adet kanamaları
  • Cinsel ilişki esnasında görülen kanamalar

Rahim Kanseri Neden Olur?

Rahim kanserinin sebepleri arasında gösterilen 3 temel faktör vardır. Bunlar, dışarıdan verilen östrojenler, içeriden kaynaklanan östrojen fazlalığı ve kalıtsal nedenlerdir.

İki ana eşey hormonu, östrojen ve progesteron, yumurtalıklardan salgılanır ve normal şartlar altında bu iki hormonun kanda dengede olması gerekir. Östrojen hormonu seviyesinin normal değerlerin üstüne çıkması, rahim kanseri riskini arttırmaktadır. Östrojen hormonu miktarında artışa sebep olan başlıca faktörler ise şunlardır:

Adet (menstrüasyon) süresinin uzun olması: Kadınlarda regl döneminin 12 yaşından önce başladığı ve menopoza giriş yaşının yükseldiği durumlarda rahim tabakası östrojene daha uzun süre maruz kalacağı için rahim kanseri riski artmaktadır.

Hiç hamile kalmamak: Hamilelik döneminde artan progesteron seviyesi, kanda fazla miktarda bulunan östrojeni dengeleyebilir. Kişinin hiç hamilelik yaşamadığı durumlarda ise progesteron seviyesinde herhangi bir artış olmayacağı için, vücut artan östrojen seviyesini dengelemekte zorlanabilir.

Düzensiz yumurtlama döngüsü: Yumurtanın yumurtalıklardan serbest bırakıldığı ovulasyon dönemi östrojen hormonu tarafından düzenlenmektedir. Ovulasyonun gerçekleşmediği veya düzensiz gerçekleştiği durumlarda vücut östrojene daha fazla maruz kalmaktadır. Düzensiz ovulasyona sebep olan faktörler arasında ise polikistik over sendromu ve obezite rahatsızlıkları sayılabilir.

Yağlı yiyecekler tüketmek ve obezite: Östrojen hormonu yumurtalıklardan ve yağ dokusundan salgılanır. Aşırı yağlı beslenme ve obezite, vücuttaki yağ dokusunda artışa sebep olacağı için salgılanan östrojen miktarını da arttırır. Bu nedenle obezite rahatsızlığı bulunan kişiler, rahim kanserine yakalanma yönünden riskli grup içinde yer almaktadır.

Diyabet: Obezite hastalığının görüldüğü kişilerde genellikle diyabet rahatsızlığı da görülmektedir. Dolayısıyla, diyabet de rahim kanserine yol açabilen risk faktörlerinden bir tanesidir.

Östrojen replasman tedavisi: Östrojen replasman tedavisi, vücuttaki östrojen hormonu miktarını arttırarak endometriumun büyümesini sağlar. Menopoz sonrasında uygulanan bu tedavide östrojen progesteron dengesinin bozulmaması için iki hormon birlikte vücuda verilmelidir. Tedavi bu şekilde uygulandığı takdirde rahim kanseri riski azaltılabilir.

İleri yaş: Özellikle 55 yaşından sonra rahim kanserine yakalanma riski artmaktadır.

Yumurtalık tümörleri: Yumurtalıkta ortaya çıkan bazı tümörler, östrojen salgılayarak vücuttaki östrojen seviyesini arttırabilir.

Meme kanseri veya yumurtalık kanseri geçirmiş olmak: Meme kanserine yakalanıp, tedavi sürecinde tamoksifen kullanan kadınlarda rahim kanseri görülme ihtimali 500’de 1’dir. Tamoksifen, rahim üzerinde östrojen hormonu gibi davranarak endometriumun kalınlaşmasına sebep olur.

Herediter Nonpolipozis Colorektal Cancer (HNPCC): DNA’nın onarılmasını sağlayan gende bozukluğa yol açan HNPCC, kalıtsal bir rahatsızlıktır. HNPCC hastalığına sahip olan kişilerde, rahim kanseri ve kolon kanseri gelişme olasılığı yüksektir.

Yukarıda bahsedilen risk faktörlerinden birine veya daha çoğuna sahip olunması durumunda, rahim kanseri belirti ve şikayetlerine karşı dikkatli olunmalıdır.

Rahim Kanseri Teşhisi

Rahim kanseri şüphesi bulunan hastanın öncelikli olarak öyküsü dinlenir ve hekim tarafından gerekli fiziki ve pelvik muayenesi gerçekleştirilir. Sonrasında ise transvajinal ultrasonografi yöntemi ile endometrium dokusunun kalınlığı incelenir ve yapısında bir anormallik olup olmadığı değerlendirilir. Şüpheli görünen durumlarda, muayenehane ortamında gerçekleştirilen biyopsi ile endometrium dokusundan parça alınıp incelenebilir. İnceleme için daha büyük boyutlu doku parçasının gerekli olduğu durumlarda ise ameliyathane ortamında gerçekleştirilen küretaj ve dilatasyon yöntemleriyle büyük boyutlu bir doku parçası çıkartılır ve patolojiye gönderilir. İnceleme sonucunda rahim kanseri teşhisi konursa, hasta jinekolog onkolog hekime yönlendirilir. MRI, tomografi, PET gibi görüntüleme yöntemleri kullanılarak kanserli hücrelerin vücutta hangi organlara yayıldığı tespit edilir.

İstanbul Rahim Kanseri Tedavisi

Rahim kanseri tedavisinde, hastalığın evresi, hastanın genel sağlık durumu, yaşı, ileriki dönemler için hamilelik planları gibi faktörler dikkate alınır. Alanında uzman bir hekimin yaptığı inceleme sonucunda da kişiye en uygun tedavi yöntemine karar verilir.

Cerrahi Tedavi

Rahim kanseri tedavisinde sıklıkla tercih edilen cerrahi tedavi yönteminde rahim, yumurtalıklar ve tüpler vücuttan çıkartılır. Bu işleme histerektomi adı verilmektedir. Ayrıca, kanserli doku çevresindeki lenf nodları ve komşu dokular da bu yöntemle temizlenir, rahim kanserinin vücutta ne kadar ilerlediği tespit edilir. Günümüzde tutulmuş olma ihtimali en yüksek olan lenf nodlarınının özel boyalarla bulunduğu ve diğer lenf nodlarına göre patolojik olarak daha detaylı incelendiği sentinel lenf nodu diseksiyonu, endometrium kanseri cerrahisinde standart yönetime girmiştir. Tedavi sürecindeki ilk cerrahi operasyon son derece önemlidir ve mutlaka bir jinekolog onkolog gözetiminde gerçekleştirilmelidir. Rahim ameliyatlarında en çok tercih edilen yöntem kapalı ameliyat yöntemi yani laparoskopidir. Günümüzde, operasyon sırasında pelvik ve paraaortik bölgedeki tüm lenf nodlarının çıkartılmasının yerine sadece tümörün döküldüğü ilk lenf bezleri çıkartılabilmektedir. Bu işleme Sentinel Lenf Nodu Biyopsisi adı verilir. Bu yöntem sayesinde daha iyi onkolojik sonuçlar elde edildiği gibi, ameliyata bağlı yan etkilerin görülme olasılığı da düşmektedir.

Rahim Kanserinde Işın Tedavisi (Radyoterapi) 

Cerrahi tedavi sonrasında elde edilen patoloji raporunun önerdiği durumlarda, kanserin tekrar etme ihtimalini ortadan kaldırmak için radyoterapi tedavisi uygulanabilmektedir.

Rahim Kanserinde Hormon Tedavisi

Tümörün vücuttaki diğer organlara yayılması durumunda, bazı hasta grubuna yüksek miktarda progesteron hormonu verilir. Progesteron hormonu, tümörlü dokuların büyümesini ve daha fazla yayılmasını engeller.

Rahim Kanserinde Kemoterapi 

Kanserli hücreleri öldürmek amacıyla, genellikle kombinasyonlar halinde uygulanan ilaç tedavisine kemoterapi adı verilmektedir. Cerrahi tedavi sonrası çıkarılan lenf nodlarında tümörlü dokuya rastlanması durumunda veya ileri evre rahim kanseri tanısı almış hastalarda kemoterapi uygulaması önerilebilir.

Uygulanan tüm tedavi yöntemlerinden sonra hasta rutin doktor kontrollerine devam etmelidir. İstanbul endometrium kanseri ile ilgili detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.