İstanbul Robotik Cerrahi 

Robotik cerrahi İstanbul, diğer adıyla robotik jinekoloji, tıptaki teknolojik gelişmelere bağlı olarak cerrahi uygulamalarda kullanılan minimal invaziv tekniklerin gelişmesi sonucu ortaya çıkmış güncel bir ameliyat tekniğidir. Robotik cerrahi operasyonlarında, kontrolü robotik bir sistem tarafından sağlanan dar, ışıklı bir kamera ve küçük cerrahi aletleri kullanılır. Deneyimli jinekolog onkolog hekimler tarafından gerçekleştirilen robotik cerrahi operasyonlarında, kadın üreme sistemini etkileyen çeşitli hastalıklar tedavi edilir.

Robotik cerrahi uygulamaları genellikle açık ameliyatlar yerine kapalı olarak gerçekleşen endoskopik ameliyatlarda tercih edilmektedir. Laparoskopik yöntemlerin eklemli cerrahi alet kullanımı ve üç boyutlu görüntüleme gibi eksik olan yanlarını tamamlamak amacıyla geliştirilmiştir.

Robotik cerrahide temel amaç, geleneksel olarak açık ameliyat teknikleri ile gerçekleştirilen operasyonları minimal invaziv tekniklerle uygulamaktır. Robotik cerrahinin avantajları ameliyatta açılan kesi sayısının az ve boyutlarının küçük olması, ameliyat sonrası daha az ağrı hissedilmesi, iyileşme süresinin kısalması, hastanede yatış süresinin kısalması ve hastaların günlük yaşamlarına daha kısa sürede dönmeleri olarak sıralanabilir.

Yazımızın devamında “robotik jinekolojik cerrahi nedir?”, “robotik cerrahi hangi ameliyatlarda kullanılır?” ve “robotik cerrahi ameliyatları nasıl yapılır?” gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Jinekolojide robotik cerrahi uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

Robotik Jinekolojik Cerrahi

Robotik jinekolojik cerrahi, yumurtalıklar, rahim, fallop tüpleri, serviks ve vajinayı içeren kadın üreme sistemi organları cerrahisinde minimal invaziv tekniklerin kullanıldığı bir ameliyat tekniğidir.

Kadınlarda sıklıkla görülen jinekolojik hastalıklar arasında endometriozis, myom, yumurtalık kisti, dermoid kist, şiddetli pelvik ağrı, anormal kanamalar, pelvik organ sarkması ve kanser gibi rahatsızlıklar bulunmaktadır. Tanı konulan hastalığa göre cerrahi tedavi seçeneklerine başvurulmaktadır.

Robotik jinekolojik cerrahi tekniğinde, jinekolog onkolog hekimler robotik bir sistem tarafından kontrol edilen ışıklı bir dürbün ve minyatür cerrahi aletler kullanarak birçok jinekolojik rahatsızlığın cerrahi tedavisini gerçekleştirebilir.

Açık cerrahi yöntemlerinin kullanıldığı ameliyatlarda, hastalığın görüldüğü iç organa ulaşabilmek amacıyla hastanın karın bölgesinde büyük bir kesi açılması gerekmektedir. Laparoskopik cerrahi sayesinde ise karında açılan birkaç küçük kesi yardımıyla robotik cerrahi aletleri karın içine yerleştirilebilmekte ve cerrah tarafından kolaylıkla kontrol edilebilmektedir. Robotik jinekoloji cerrahi tekniği her ne kadar laparoskopik tekniklerle benzerlik gösterse de temel farkı bu alanda uzmanlaşmış jinekoloğun cerrahi aletleri kontrol etme becerisinde yatmaktadır.

JineOnkoGrup, bu gelişmiş robotik prosedürleri gerçekleştirmek için gerekli olan eğitim ve deneyime sahip olarak yüzlerce robotik cerrahi ameliyatına imza atmış, son derece yetkin bir kadroya sahiptir.

Jinekolojide Robotik Cerrahi  

Günümüzde cerrahi tedavi tekniği olarak robotik cerrahinin kullanılabildiği jinekolojik hastalıklar şu şekildedir:

 • Endometriozis
 • Myom
 • Karın ağrısı veya pelvik ağrı
 • Ağrılı veya ağır adet kanamaları
 • Pelvik organ sarkması
 • Rahim ağzı kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri gibi jinekolojik kanserler
 • Miyomlar
 • Histerektomi

Robotik Cerrahi Ameliyatı

Robotik cerrahi sisteminin temel elemanları şunlardır:

 • Jinekoloğun kapsam ve aletleri kontrol etmesini sağlayan ve osiloskop görüntülerini izlemesine olanak veren bir konsol
 • Aletleri kontrol etmeye yarayan robotik bir sistem
 • İşlem bölgesinin üç boyutlu olarak görüntülenmesini sağlayan kamera
 • Jinekoloğun el hareketlerini hassas mikro hareketlere çeviren bilekli aletler

Robotik cerrahi işlemini konsoldan yürüten uzman jinekolog, robotik sistem sayesinde hassas ve karmaşık prosedürleri çok küçük kesiler ile son derece özenli bir şekilde yerine getirir. Robotik sistemin programlanarak, ameliyatı kendi kendine gerçekleştirmesi mümkün değildir. Dolayısıyla, ameliyat tamamen jinekoloji uzmanının yönlendirmeleri ile gerçekleştirilir.

Robotik jinekoloji cerrahi yöntemleri, aşağıdaki cerrahi operasyonlarda başarıyla uygulanabilmektedir:

 • Rahim ve yumurtalıklara zarar verilmeden endometriozis odaklarının çıkartılması
 • Rahmin alınması amacıyla uygulanan histerektomi
 • Rahim korunarak miyomların alındığı miyom ameliyatları
 • Vajina ve rahimdeki sarkmaların giderildiği ürojinekolojik pelvik taban cerrahisi
 • Endometrium kanseri
 • Rahim kanseri
 • Yumurtalık kanseri
 • Over kanseri
 • Rahim ağzı kanseri

Robotik Cerrahi Avantajları

Robotik cerrahi operasyonlarının hastaya ve doktora sağladığı avantajlar şu şekildedir:

 • Ameliyat sonrasında hastada daha az ağrı şikayeti olması
 • Ameliyat esnasında küçük kesiler kullanıldığı için kanama miktarının az olması
 • Geleneksel açık ameliyat yöntemleriyle kıyaslandığında daha az komplikasyon riski olması
 • Küçük kesiler sayesinde hastada büyük boyutlu ameliyat izlerinin kalmaması
 • Alanında uzman jinekolog hekime son derece konforlu bir operasyon ortamı sunması

Da Vinci Cerrahisi  

Da Vinci Cerrahisi sayesinde, en karmaşık minimal invaziv tedavi yöntemlerinin net ve doğru prosedürler ile gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır. Da Vinci Cerrahisi, geleneksel açık ameliyat yöntemlerine bir alternatif sunmak amacıyla ortaya çıkmış, alanında son derece uzman ve deneyimli jinekolog hekimler tarafından gerçekleştirilen gelişmiş bir robotik cerrahi sistemidir.

Da Vinci Cerrahisi, üroloji, kalp, jinekoloji, pediatri ve genel cerrahi dallarında, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Şimdiye kadar on binlerce prosedürde başarıyla kullanılan Da Vinci Cerrahisi, jinekolojide geleneksel laparoskopi veya vajinal cerrahiye alternatif olarak özellikle minimal invaziv operasyonlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Da Vinci Cerrahi Sistemi sayesinde, hekim ameliyat esnasında hassas bir el becerisi ve kontrole sahip olur. Ayrıca büyük boyutlu kesiler yerine 1-2 cm boyutlarında açılan kesiler, operasyon için yeterli olmaktadır. 

İstanbul Robotik Cerrahi Fiyatları

Robotik jinekolojik cerrahi sistemi, histerektomi, yumurtalık kisti ameliyatı, myomektomi, rahim kanseri tedavisi, rahim sarkması tedavisi ve endometriozis gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Robotik cerrahi fiyatları, sistemin kullanılacağı ameliyat türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca robotik cerrahi fiyatlarında hastanelerin uyguladığı fiyat politikaları da değişkendir. İstanbul robotik cerrahi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.