İstanbul Vajina Daraltma

Vajina daraltma İstanbul, diğer adıyla vajinoplasti operasyonu, genişlemiş vajinanın sıkıştırılması veya daraltılması amacıyla gerçekleştirilen estetik bir operasyondur. Günümüzde kadınların estetik gözükmek adına yaptırdığı estetik operasyonlar, güvenli uygulamalar sayesinde son derece popüler hale gelmiştir. Genital estetik operasyonları da ameliyat sürelerinin ve ameliyat sonrası iyileşme sürelerinin kısalmasıyla birlikte sıklıkla tercih edilmektedir.

Genital estetik operasyonlarından biri olan vajina daraltma sadece estetik kaygılarla değil, tıbbi gerekçelerle de gerçekleştirilebilmektedir. Dokuların gevşemesiyle birlikte, idrar ve gaz kaçırma problemleri, cinsel hayattan zevk alamama gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Vajina daraltma operasyonları sayesinde bu problemler çözümlenebilir.

Yazımızın devamında “vajina genişlemesi nedir?”, “vajina daraltma nedir?”, “vajina daraltma ne zaman yapılır?” gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Vajina daraltma ile ilgili detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

Vajina Genişlemesi Nedenleri 

Vajina elastik bir yapıya sahiptir ve sağlıklı bir insanda vajina genişliği 2 cm kadardır. Vajinanın genişleme derecesi ise kişisel ve genetik faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir.  Travmatik doğum, yaş alma, yapısal yatkınlık ve dokuların zayıflaması gibi faktörlere bağlı olarak elastikiyetini kaybeden vajina, zaman içinde genişleyip, sıkılığını kaybedebilir. Vajina genişlemesinin temel sebepleri arasında komplike doğumlar sırasında yaşanabilen yırtıklar ve doğumu kolaylaştırmak adına açılan cerrahi kesilerin yeterince iyileşememesi yer almaktadır. Bunların dışında, söz konusu bölgeye yapılan başarısız cerrahi girişimler de vajina genişlemesine sebep olabilir. 

Vajina Daraltma Neden Yapılır?

Vajinanın elastik yapısını kaybederek genişlemesi sonucu birçok fiziksel ve psikolojik problem ortaya çıkabilir. Vajina genişlemesi sonucu en sık karşılaşılan problemler şu şekildedir:

  • Vajinal enfeksiyonlar: Vajinanın genişlemesi, vajina bölgesinde karşılaşılan enfeksiyonların artmasına ve geçirilen enfeksiyonların tekrarlamasına sebep olmaktadır.
  • Özgüven eksikliği ve stres: Vajinanın genişlemesi sonucu estetik kaygılar yaşayabilen bireyler cinsel ilişki sırasında özgüvensiz ve huzursuz hissedebilirler.
  • Cinsel ilişki sırasında anormal sesler: Gevşemiş vajina yüzünden, cinsel ilişki sırasında garip sesler duyulabilir.
  • Cinsel ilişkiden zevk alamama: Sıkılığını kaybeden vajina, cinsel birleşme sırasında erkek cinsel organını tam olarak kavrayamaz. Bu durum iki tarafın da cinsel ilişkiden zevk alamamasına sebep olabilir.
  • İdrar ve gaz kaçırma: Kişinin yaşam kalitesini düşüren idrar ve gaz kaçırma problemleri, dokuların genişlemesi sonucu ortaya çıkabilir.

Vajina Daraltma Nedir? 

Kişilerin özellikle cinsel hayatlarında problemlere yol açabilen vajina genişlemesi, vajina daraltma operasyonu ile giderilebilir. Vajina daraltma operasyonu, esnekliğini ve sıkılığını kaybetmiş vajinanın tekrardan daraltılıp eski haline gelmesi için yapılır. Kadınların sıklıkla başvurduğu genital estetik operasyonlarından biri olan vajina daraltma, rekonstrüktif (yeniden yapılandırma) bir uygulamadır. Vajina daraltma işlemi cerrahi yöntemlerle veya lazer uygulaması ile yapılabilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajina daraltma ameliyatı, vajina daraltma işleminin cerrahi teknikler kullanılarak gerçekleştirilmesidir. Ameliyat, lokal anestezi veya sedasyon uygulanarak gerçekleştirilebilir. Deforme olmuş ve sarkmış vajina dokusu, ameliyat ile alınarak vajinanın daralması sağlanır. Ameliyat sırasında sırasında genellikle gevşemiş olan fazla dokunun çıkarılması ve kalan dokunun birleştirilmesi tekniği kullanılır.

Vajina daraltma ameliyatı, idrar torbası sarkması, rahim sarkması veya bağırsak sarkması gibi rahatsızlıkların tedavisinde de uygulanan bir yöntemdir. Vajina daraltma ameliyatı, labioplasti gibi diğer genital estetik uygulamaları ile birleştirilerek kombine bir şekilde gerçekleştirilebilir. Vajina daraltma ameliyatı normal şartlar altında 45 dakikada, başka bir ameliyat ile birleştirilecekse yaklaşık 90 dakikada tamamlanır.

Lazerle Vajina Daraltma

Cerrahi yöntemin tercih edilmediği durumlarda, vajina daraltma işlemi lazer uygulaması ile gerçekleştirilebilir. Lazerle vajina daraltma işlemi vajinal rejuvenasyon olarak adlandırılmaktadır. Bu işlemde, lazer ile vajina bölgesi ısıtılır. Isı etkisiyle bu bölgedeki kollajen yapısı güçlenir ve vajina dokusu yenilenerek eski haline kavuşur.

Birkaç seans şeklinde uygulandığında, vajinanın eski sıkılığına ulaşmasını sağlayan bu işlem vajinanın kaybettiği elastikiyeti geri kazandırır. Seans aralıkları, vajinadaki deformasyonun durumuna göre belirlenir. Genellikle seanslar 1 veya 3 ay aralarla uygulanır. Tedavinin tamamlanması ve vajinanın tamamıyla eski haline dönmesi 2-3 yılı bulabilir. Kişilerin cinsel hayatlarındaki problemlerin giderilmesi amacıyla uygulanan lazerle vajina daraltma işlemi, vajina genişlemesinin ileri seviyelerde olduğu hastalarda uygulanamaz. Lazer kullanılarak yapılan bu işlem esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. 

Vajina Daraltma Ne Zaman Yapılmalı?

Vajinanın genişleme derecesi, kişiye ve kişinin genetik yatkınlık durumuna göre değişiklik göstermektedir. İri bir bebek dünyaya getiren veya tekrarlayan doğumlar yapan kadınların vajinalarındaki genişleme oranı normale göre daha fazla olmaktadır. Normal şartlar altında vajinanın genişliği, 1-2 parmak girebilecek kadar, ortalama 2 cm’dir. Bu genişlik, 3 ya da 4 parmak girecek boyuta ulaştıysa vajina genişlemesinden söz etmek mümkündür.

Doğum sonrası genişleyen vajinanın daraltılabilmesi için 1 yıl kadar beklemek gereklidir. Doğumlardan sonra vajinadaki genişleme 15 cm’ye kadar ulaşabildiği için, bu süre zarfında vajinanın kendini biraz toparlaması beklenir. Vajina genişliği stabil hale geldikten sonra ise vajina daraltma işlemi gerçekleştirilir.

Vajinadaki daraltma oranı, genişleme oranıyla doğru orantılı olarak değişmektedir. Yani vajinadaki genişleme ne kadar fazlaysa, vajinanın aynı oranda daraltılması gerekmektedir. Deformasyonun çok fazla olduğu durumlarda, 7-8 cm’ye kadar varan daraltma operasyonları uygulanabilmektedir.

Vajina Daraltma Sonrası Gebelik ve Cinsellik  

Vajina daraltma operasyonu yaptıracak kişilerin, yakın zamanda gebelik planları bulunuyorsa bu planlarını doktor ile paylaşmaları gerekmektedir. Çünkü daraltma işleminden sonra gerçekleşecek olan bir doğumda vajina tekrar genişleyebilir. Vajina daraltma operasyonu sonrası, cinsel ilişkiye girmek için ise vajinanın tamamen iyileşmesi beklenir. Operasyondan sonra vajinanın iyileşme süresi 1 ayı bulabildiği için, yaklaşık 1 ay kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir. Vajina daraltma operasyonu sonrasında, vajina genişlemesinin sebep olduğu orgazm olamama, cinsel hissizlik gibi problemler giderileceği için kişilerin cinsel ilişkiden aldıkları haz artacaktır.

Vajina Daraltma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajina daraltma ameliyatı sonrası kişiler 1-2 gün içinde günlük hayatlarına dönebilmektedirler. Fakat operasyonun başarılı kabul edilmesi ve operasyon sonrası risklerin minimuma indirilmesi için kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Vajina daraltma operasyonu sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir:

  • Havuz, sauna, deniz gibi enfeksiyona sebep olabilecek ortak kullanımlı alanlardan 4-6 hafta kadar uzak durulmalıdır.
  • Enfeksiyon riskini düşürmek için bir süre ayakta duş alınmalıdır.
  • Genital bölge hijyenine ve bu bölgenin kuru kalmasına dikkat edilmelidir.
  • 1 ay süreliğine cinsel ilişkiye ara verilmelidir.
  • 1 ay kadar ağır egzersiz yapılmamalıdır.

Vajina daraltma operasyonu sonrasında görülen hafif miktardaki vajinal kanama ve ağrı şikayetleri normal kabul edilir.

Lazerle vajina daraltma işlemi sonrasında ise ağrı ve acı şikayeti olmaz. Fakat işlemden sonraki 1-2 gün boyunca kanlı akıntı ve 1-2 hafta sürebilen açık renkli akıntılar görülebilir. Lazerle vajina daraltma işleminden yaklaşık 1 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

İstanbul Vajina Daraltma Fiyatları

Vajina genişlemesi, yaş alma, travmatik doğum veya tekrarlayan doğumlar sonucu ortaya çıkabilir. Kişinin yaşam kalitesini düşüren çeşitli problemlere yol açan vajina genişlemesi, vajina daraltma ameliyatı veya lazerle vajina daraltma işlemi sayesinde tedavi edilebilir. Vajina daraltma işlemleri sonrasında kişinin yaşam kalitesi artar ve cinsel hayatta yaşadığı problemler giderilebilir. İstanbul vajina daraltma fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.