İstanbul Vajinoplasti 

Vajinoplasti İstanbul, genişlemiş vajinanın daraltılması amacıyla uygulanan estetik operasyondur. Vajina genişlemesi, zor doğumlar, yaş alımı, sigara kullanımı, kötü ve düzensiz beslenme alışkanlıkları ya da vücuttaki kollajen yapısının yetersiz olması gibi faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Vajinoplasti hem cerrahi yöntemlerle hem de lazer kullanılarak (vajinal rejuvenasyon) gerçekleştirilebilir.

Vajina genişlemesi, idrar ve gaz kaçırma problemlerinin yanı sıra cinsel hayattan zevk alamama gibi sorunları beraberinde getirebilir. Tüm bu problemlerin giderilebilmesi amacıyla vajinoplasti operasyonu önerilir. Yazımızın devamında “vajinoplasti nedir?”, “vajinoplasti nasıl uygulanır?”, “vajinal genişleme neden olur?” gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Vajinoplasti ile ilgili detaylı bilgi almak için kliniğimizi arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vajinoplasti Nedir? 

Vajina, yapısal olarak elastik bir organdır fakat zor doğumlar veya yaşlanma gibi faktörlere bağlı olarak zaman içinde genişleyebilir. Sıkılığını ve dar yapısını kaybetmiş vajina, cinsel olarak hissizleşir. Ayrıca, cinsel birleşme sırasında erkeğin cinsel organını kavrama yeteneğini yitirir. Bu da partnerlerin cinsel ilişkiden zevk alamamasına sebep olur. Vajinoplasti operasyonu ile vajinaya kaybettiği sıkı yapı tekrar kazandırılır ve bu da kişilerin cinsel yaşamına olumlu katkılar sağlar. Dokuların genişlemesinden kaynaklı istemsiz gaz ve idrar kaçırma gibi problemlerin çözümü için de yine vajinoplasti işlemine başvurulmaktadır. Vajinoplasti, estetik operasyonlar kategorisine dahil olan bir işlem olsa da sıklıkla rekonstrüktif (yeniden yapılandırma) bir operasyon olarak kabul edilir.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti işlemi cerrahi yöntemlerle veya lazer uygulaması ile gerçekleştirilebilir. 

Vajinal Daraltma Ameliyatı 

Vajinal daraltma ameliyatı kapsamında, gevşemiş, sarkmış ve bollaşmış vajina dokusu alınır ve vajinanın tekrardan daraltılması sağlanır. Vajinal daraltma ameliyatı ayrıca idrar torbası sarkması, rahim sarkması ve bağırsak sarkması gibi rahatsızlıkların tedavisinde de uygulanabilen bir yöntemdir. Vajinal daraltma operasyonu genel veya lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Vajina arkasına üçgen şeklinde atılan kesiler sayesinde sarkmış olan, fazla vajinal doku alınır. Kalan doku vajinaya tekrar dikilir. Vajina daraltma ameliyatı, vajinanın yapısını bozmaz. Ameliyat tek başına gerçekleştirilebileceği gibi, diğer estetik cerrahi operasyonlar ile birlikte de gerçekleştirilebilir. Normal şartlar altında 45 dakikada tamamlanan operasyon, ek cerrahi işlemler ile birlikte yapılıyorsa yaklaşık olarak 90 dakika içerisinde tamamlanır.

Lazerle Vajina Daraltma 

Lazer ile vajina daraltma işlemi olan vajinal rejuvenasyon, cerrahi bir operasyon değildir. Vajinadaki kollajen dokusunu uyaran ve tekrar etkinleştiren lazer teknolojisi sayesinde vajina dokusu yenilenir ve sıkılaşır. Lazerle vajina daraltma uygulaması, vajina genişlemesinin sağlık sorunlarına yol açmadığı, sadece cinsel hayat ile ilgili problemlere sebep olduğu hastalarda başvurulan bir yöntemdir. Cerrahi bir işlem olmadığı için, uygulama sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez.

Lazerle vajina daraltma operasyonu sonrasında beklenen etkinin görülmesi zaman alabilir. Uygulama, 1 veya 3 aylık aralıklarla tekrarlanan seanslar şeklinde yapılmaktadır. İşlemin 2-3 yılda bir tekrar yaptırılması önerilir.

Vajinal Genişleme Sebepleri 

Vajina yapısı son derece elastik olduğu için, zaman içinde gerçekleşen sarkma, bollaşma ve genişleme gibi deformasyonlara müsaittir. Vajinal genişlemeye sebep olan en önemli iki faktör birden fazla doğum yapmak ve travmatik doğum gerçekleştirmektir.  Gebelik sürecinde değişime uğrayan vajina yapısı, komplike bir doğum sonrasında gevşemeye müsait hale gelir.

Vajina genişlemesinin tek sebebi doğumlar değildir. Yapısal problemler ve genetik yatkınlık sonucu da kişiler vajina genişlemesi rahatsızlığıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Vajinal bölgede gerçekleşen başarısız cerrahi girişimler, bu bölgede oluşan travmalar da vajinal genişlemeye sebep olan faktörler arasındadır.

Vajinoplasti Neden Olur?

Birçok kadın vajina genişlemesinin cinsel hayatları üzerindeki olumsuz etkilerini gidermek amacıyla vajinoplasti operasyonuna başvurmaktadır. Ayrıca yaşanan gaz ve idrar kaçırma gibi problemlerin çözümü için de vajinoplasti operasyonu tercih edilmektedir. Vajina daraltma kararı, hastanın talebi ve doktorun önerileri doğrultusunda alınan bir karardır. Vajinadaki genişleme derecesi, kişiden kişiye değişmekle birlikte, yaşanan vajinal travma derecesiyle de doğrudan ilişkilidir.

Daraltma miktarı, vajinanın genişleme miktarına göre belirlenir.  Vajina ne kadar fazla genişlediyse, daraltma da o oranda fazla olacaktır. Vajina genişlemesinin çok fazla olduğu hastalarda, 7-8 cm’ye kadar daraltma işlemi gerçekleştirilebilir.

Vajina genişlemesinin sebebine bağlı olarak, daraltmanın ameliyat yöntemi ile mi yoksa lazer yöntemi ile mi yapılacağına karar verilir. Özellikle travmatik doğum öyküsüyle gelen, vajinal genişleme miktarının fazla olduğu hastalarda vajina daraltma operasyonu cerrahi yöntem ile yapılmaktadır. Genetik yatkınlık veya yapısal zayıflıklar yüzünden vajina genişlemesi yaşayan kişilerde ise tedavi yöntemi olarak lazer uygulaması tercih edilebilir.

Doğum Sonrası Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajina genişlemesi, özellikle doğum sonrasında karşılaşılan bir problemdir. Dolayısıyla, doğum sonrası vajinoplasti uygulanabilir. Fakat doğum sonrasında vajinanın yapısal olarak tamamen stabil hale gelmesi için 1 yıl kadar beklemek gereklidir. Bu süre bitiminde, yani vajina kendini toparladıktan sonra vajinoplasti uygulanabilir.

Vajinoplasti Sonrası Ağrı – Vajinoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazerle vajina daraltma operasyonu sonrasında iyileşme süreci son derece hızlı ve ağrısız olmaktadır. İşlemden sonraki birkaç gün boyunca vajinal kanama görülebilir. 1-2 hafta sürebilen açık renkli akıntılar da normal kabul edilmektedir. Lazerle vajina daraltma işleminden yaklaşık 1 hafta sonra ise cinsel ilişkiye girilebilir.

Vajina daraltma ameliyatı sonrasında ise hafif düzeyde ağrı ve kanama şikayetleri oluşabilir. Fakat hastalar 1-2 gün içinde günlük hayatlarına dönebilirler. Ameliyat sonrasında doktorun reçete ettiği ilaçlar düzenli kullanılmalı ve pansuman ihmal edilmemelidir.

Vajina daraltma operasyonundan sonra vajina bölgesi temiz ve kuru tutulmalı, enfeksiyona sebebiyet verebilecek denize, havuza veya saunaya girme gibi aktivitelerden 4-6 hafta boyunca uzak durulmalıdır. Ameliyattan sonraki 1 ay süresince ağır kaldırılmamalı ve ağır iş yapmaktan kaçınılmalıdır.

Vajinoplasti Sonrası İlişkiye Girememe

Vajinoplasti uygulaması sonrasında vajina genişlemesi tekrar görülebilir. Operasyondan sonra cinsel ilişkiye girmek için 1 ay kadar beklenmesi operasyonun başarısını arttıracaktır. Yakın zamanda çocuk sahibi olmayı düşünen kadınlar ise vajinoplasti operasyonu öncesinde bu konuyu mutlaka doktorlarıyla paylaşmalıdır.

İstanbul Vajinoplasti Fiyatları

Vajinoplasti, zaman içinde çeşitli faktörlere bağlı olarak sarkan ve genişleyen vajinanın sıkılaştırılıp daraltılması amacıyla yapılır. Vajinoplasti sayesinde, gaz ve idrar kaçırma, cinsel tatminsizlik, genital bölge yüzünden estetik kaygı oluşumu gibi sorunlar giderilebilir. Vajina daraltma işlemi ameliyat veya lazer yöntemi ile gerçekleştirilebilir. İki yöntemde de temel amaç, vajinanın eski yapısına dönerek, sıkılığını tekrar kazanmasıdır. Vajinoplasti operasyonu, farklı estetik operasyonlar ile birleştirilerek kombin halinde uygulanabilir. İstanbul vajinoplasti fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için JineOnkoGrup’tan randevu alabilirsiniz.