İstanbul Vulva-Vajina Kanseri Tedavisi

Vulva-vajina kanseri İstanbul, vulva bölgesindeki hücrelerin çeşitli sebeplerle mutasyona uğraması ve kontrolsüz gelişim göstermeleri sonucu oluşan rahatsızlıktır. Vulva, genital bölgedeki klitorisi, üretrayı, iç ve dış dudakları kaplayan bölgeye verilen isimdir. Vulva kanseri, çok sık rastlanan bir kanser türü değildir ve kadınlarda karşılaşılan tüm genital kanserler arasında görülme sıklığı oranı %5’tir. Kişilerde yaş alımı ilerledikçe, vulva kanserine yakalanma oranı artmaktadır. Vulva kanseri, her yaşta görülebilmesine rağmen genellikle menopoz döneminden sonra belirti veren bir kanser türüdür.

Yazımızın devamında “vulva kanseri nedir?”, “vulva kanseri neden oluşur?” ve “vulva kanseri risk faktörleri nelerdir?” gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Vulva-vajina kanseri ile ilgili detaylı bilgi almak ve aklınızdaki soruları sormak için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.

Vulva Kanseri Nedir? 

Vulva kanseri, vücuttaki yassı epitel hücrelerin uğradıkları mutasyonlar sonucu kontrolsüz bölünmeleri doğrultusunda gelişen bir kanser türüdür. Vulva bölgesinde görülen çeşitli kanser türleri mevcuttur ve bunlar arasında melanom, sarkom, bazal hücreli kanser, adenokarsinom ve paget hastalığı yer almaktadır.

Vulva Kanseri Nasıl Olur? -Vulva Kanseri Risk Faktörleri

Vulva kanserinin ortaya çıkış sebebi henüz kesin olarak bilinememektedir. Fakat vulva kanserine yakalanma oranını arttıran bazı risk faktörleri mevcuttur. Bu risk faktörleri arasında HPV öyküsü, yaş alımı, zayıf bağışıklık sistemi, sigara kullanımı ve liken sklerozis gibi cilt rahatsızlıkları öyküsü bulunmaktadır.

Vulva Kanseri Belirtileri

Vulva kanserinin başlıca belirtileri şunlardır:

 • Vulva bölgesinde hassasiyet ve ağrı
 • Geçmeyen kaşıntı
 • Ciltte kalınlaşma ve renk değişimi
 • Aşırı kanama

Vajina kanserinin vücuttaki başlıca belirtileri ise şunlardır:

 • Nedeni bilinmeyen vajinal kanama
 • Yapısı suya benzeyen vajinal akıntılar
 • Şişlik ve yumru benzeri, ele gelen kitle
 • İdrar yaparken yanma ve ağrı
 • Kasıklarda ve pelvikte ağrı

Vajina Kanser Türleri

Vajinal skuamöz hücreli karsinom: Serviks kanser türlerinin yaklaşık %80-90’ını oluşturan kanser türüdür.

Vajinal adenokarsinom: Doğum kanalı yüzeyini meydana getiren glandüler hücre tipinde gözlenen kanserdir. Servikste gelişen tüm kanser türlerinin %10-20’sini oluşturur.

Vajinal melanom: Vajinada pigment üretiminden sorumlu melanosit hücrelerinde gelişen kanser türüdür.

Vajinal sarkom: Vajina mezodermal dokusunda ortaya çıkan kanser türüdür.

Vulva Kanser Türleri

Yassı epitel hücreli kanser türü, en sık karşılaşılan vulva kanseri türüdür. Diğer vulva kanseri türleri arasında ise melanom, adenokarsinom, bartholin bezi kanseri, sarkom, bazal hücreli kanser ve paget hastalığı yer almaktadır.

Vulva Kanseri Evreleri

Evre-1: Tümör dokularının yalnızca dış genital bölgede gözlendiği evredir.

Evre-2: Kanserli hücrelerin, vajina, anüs ve üretranın alt kısımlarına yayıldığı evredir.

Evre-3: Tümörlü dokuların vücuttaki lenf düğümlerine sıçradığı evredir.

Evre-4A: Kanserli hücrelerin, üretra veya vajinanın üst kısmına, vücuttaki birçok lenf düğümüne veya rektum, idrar kesesi ve leğen kemiğine yayılım gösterdiği evredir.

Evre-4B: Tümörlü dokuların, vulva ve vajinadan uzak bölgelere, vücudun diğer kısımlarına (metastaz) ulaştığı evredir.

Vulva Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Vulva-vajina kanseri teşhisinin yapılabilmesi için öncelikle söz konusu bölge fiziksel olarak incelenir. Detaylı inceleme için kolposkopi yöntemine başvurulabilir ve bu işlem doktorun kullanacağı özel bir lens eşliğinde tamamlanır. Bu lens sayesinde dokularda anormal şekilde çoğalan hücreler olup olmadığı incelenir. Vulvada, anormal çoğalan hücre gruplarına rastlanması halinde bahsedilen dokunun incelenebilmesi için biyopsi yöntemi uygulanabilir. Biyopsi işlemi öncesinde, hastaya lokal anestezi uygulanır ve şüpheli doku parçasından neşter yardımıyla örnekler toplanır. Sonrasında, örnekler mikroskop altında detaylı olarak incelenir. Kişiye vulva-vajina kanseri tanısı konulması durumunda yapılacak ilk işlem kanserin evresini belirlemek olmalıdır. Kanserin hangi evrede olduğunu belirlemek amacıyla CT, pelvik muayene, MRI veya PET-CT gibi yöntemler uygulanabilir.

İstanbul Vulva Kanseri Tedavisi

Vulva kanseri tedavisi de diğer birçok kanser türünde olduğu gibi erken teşhise ve bu teşhise bağlı olarak uygulanacak tedavi yöntemlerine göre şekillenir. Vulva kanseri teşhisi ne kadar erken konulur ve tedavi o oranda erken başlatılırsa, kanserin beraberinde getirdiği riskler de aynı doğrultuda azaltılabilir. Vulva kanserinde uygulanacak tedavi yöntemi, hastanın genel sağlık durumu, hastanın yaşı, kanserin evresi, tümör boyutu gibi faktörler göz önünde bulundurularak belirlenir.

Vulva Kanseri Ameliyatı-Cerrahi Tedavi

Vulva kanseri tedavisinde uygulanan cerrahi tedavi seçenekleri şunlardır:

Eksizyon: Radikal eksizyon veya geniş lokal eksizyon isimleriyle de bilinen bu yöntemde, kanserli dokuyla birlikte kanserli doku çevresindeki sağlıklı dokunun da bir kısmı vücuttan çıkartılır.

Kısmi Vulvektomi: Vulvanın bir kısmıyla birlikte vulvanın altındaki dokunun da vücuttan çıkarıldığı operasyondur.

Radikal Vulvektomi: Radikal vulvektomi operasyonunda belirli bir derinliğe inilerek vulvar doku vücuttan çıkarılır.

Kapsamlı Ameliyat: Tümörlü dokuların vulva çevresindeki doku ve organlara sıçradığı durumda, vulvanın tamamıyla birlikte kanserli organların da vücuttan çıkarıldığı operasyondur. Bu organlardan bazıları mesane, kolon, rahim, rektum, rahim ağzı, vajina veya lenf düğümleri olabilir. Mesane, rektum veya kolonun alındığı durumlarda vücutta stoma adı verilen yapay bir idrar çıkışı oluşturulur.

Sentinel Lenf Nodu Biyopsisi: Vulva kanseri cerrahisi kapsamında kasık lenf bezlerinin çıkarıldığı operasyondur. Tıp alanındaki gelişmeler, vücuttaki tüm lenf bezlerinin alınması yerine tümörün ilk döküldüğü lenf bezlerinin alınmasının olumlu onkolojik sonuçlar verdiğini ve hastalar açısından daha konforlu olduğunu göstermiştir.

Vulva Kanseri Radyoterapi

Radyoterapi uygulamasında tümörün geliştiği bölgeye, özel bir cihaz yardımıyla radyasyon ışını gönderilir. Bu ışınların sahip olduğu enerji sayesinde kanserli hücrelerin ölmesi ve vücudun tümörden arındırılması hedeflenir. Bazı durumlarda, kanserli dokunun küçülmesi böylece cerrahi operasyonunun mümkün kılınması amacıyla da uygulanabilir. Ayrıca, cerrahi tedavi sonrasında gelen patoloji raporuna göre, kanserin tekrarlama riskini azaltmak için önerilebilir.

Kemoterapi

Kemoterapi işleminde vücuttaki kanserli hücreleri öldürmek amacıyla hastaya, özel ilaçlardan oluşan kimyasal bir tedavi uygulanır. İlaçlar ağız yoluyla alınabileceği gibi damar yoluyla da verilebilir.

Vulva-Vajina Kanserinden Korunma Yolları

Vulva-vajina kanserine yakalanma riskini arttıran faktörlerden en önemlisinin HPV olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla, vulva-vajina kanseri riskini düşürmek için öncelikle HPV enfeksiyonundan korunmak gerekmektedir. HPV’den korunma yolları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • HPV aşısı sayesinde kansere yol açan virüslere karşı savunma mekanizması geliştirilir.
 • HPV cinsel yolla bulaştığı için, cinsel partner sayısı sınırlanarak HPV bulaşma riski düşürülebilir böylece vulva-vajina kanserine yakalanma riski de azaltılmış olur.
 • Belirli aralıklarla yapılan HPV ve smear testleri ile HPV’ye bağlı lezyon gelişimi önceden saptanabilir. HPV’ye bağlı vulva-vajina kanseri veya öncü lezyonu gelişen hastaların önemli bir bölümünde servikste de HPV’ye bağlı hastalık mevcuttur.
 • Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanımı da HPV bulaş riskini dolayısıyla kansere yakalanma riskini düşüren bir başka faktördür. Prezervatif kullanmak HPV bulaşma riskini azaltır ancak ne yazık ki %100 koruma sağlamaz.
 • Düzenli doktor kontrolleri sayesinde hastalığın erken teşhisi ve tedavisi mümkün olur.

İstanbul vulva-vajina kanseri hakkında merak ettikleriniz için JineOnkoGrup ile iletişime geçebilirsiniz.